Partner serwisu
27 października 2020

Czym jest odwrócona osmoza?

Kategoria: Aktualności

Obecnie panuje moda na proekologiczny i zdrowy styl życia, który praktykowany jest przez coraz większą część społeczeństwa. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu i nasza witalność zależy przede wszystkim od stylu naszego życia oraz od tego, jak sami o siebie dbamy. Warto żyć w świadomości, iż to, co jemy i pijemy, ma niebagatelny wpływ na nasz stan zdrowia oraz dobre samopoczucie.

Czym jest odwrócona osmoza?

Woda to życie, a życie to my. Bez wody nie byłoby nas! Ale co zrobić by woda dawała nam jeszcze więcej korzyści?

Zdrowa woda do picia powinna stanowić podstawę naszej diety i nawadniania organizmu. Dostarczanie wszelkich niezbędnych minerałów oraz pierwiastków chemicznych pozwala na prawidłowe i bardziej wydajne funkcjonowanie organizmu. Idealnym rozwiązaniem jest odwrócona osmoza – czyli jeden z systemów uzdatniania wody. Działanie filtrów osmotycznych opiera się na jednym z procesów zachodzących w naturze, czyli osmozie – otrzymana w ten sposób woda jest niemalże w 100% pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.

Na czym polega działanie odwróconej osmozy? Jakie jest jej zastosowanie? I dla kogo będzie idealnym rozwiązaniem?

Co to jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza to proces, który zachodzi we wszystkich organizmach żywych. Polega on na przechodzeniu przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek wody z roztworu o niższym stężeniu do tego, który posiada wyższe stężenie cząsteczek. Zjawisko to wykorzystywane jest do produkcji filtrów wody, gdzie proces ten jest odwrócony, co powoduje prawidłową filtrację. Oznacza to, że pod wpływem ciśnienia sieci wodociągowej przez półprzepuszczalną błonę przedostają się jedynie cząsteczki czystej wody – następuje wówczas przepływ z roztworu o większym stężeniu (brudna woda), do roztworu o stężeniu mniejszym (czysta woda, pozbawiona zanieczyszczeń).

Filtry wykorzystujące proces odwróconej osmozy cieszą się dobrą opinią zarówno wśród konsumentów, jak i producentów. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż systemy osmozy są uznawane za niezwykle dokładne i precyzyjne filtry, oczyszczające wodę z wszelkich zanieczyszczeń.

Jak działa odwrócona osmoza? – czyli działanie filtrów osmotycznych

Odwrócona osmoza to proces opierający się na naturalnym zjawisku, które wykorzystuje półprzepuszczalną membranę, przepuszczającą jedynie czyste cząsteczki wody, jednocześnie zatrzymując te zanieczyszczone. Możliwe jest to dzięki mikroporom membrany osmotycznej, które uniemożliwiają przedostanie się dużych zanieczyszczeń.

Dobrej jakości systemy odwróconej osmozy (https://sklep.osmoza.pl/odwrocona-osmoza-c-113_2.html) posiadają innowacyjne zastosowanie w postaci wykorzystania procesu zwanego crossflow, który umożliwia samodzielne czyszczenie się membrany. Polega on na tym, że woda nie napływa na membranę, a płynie po niej, co pozwala na skuteczne oddzielenie nieczystości.

Filtr z odwróconą osmozą najczęściej montowany jest w szafce kuchennej pod zlewem – ciśnienie wody pochodzące z kranu jest wystarczająco silne, by pchać wodę przez membranę, by ta mogła prawidłowo filtrować wodę, zdatną do bezpośredniego picia.

Filtry z systemem odwróconej osmozy – zastosowanie

Systemy uzdatniania wody polegające na procesie odwróconej osmozy są doskonałym rozwiązaniem do domowych zastosowań filtracji wody. Proces odwróconej osmozy jest niezwykle skuteczny i sprawia, że woda staje się czysta, miękka i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Odwrócona osmoza jest wykorzystywana także przez wiele firm, produkujących wodę butelkowaną, gdzie proces ten pozwala na uzyskanie bezpiecznej i zdrowej wody pitnej.
 

Zalety korzystania z filtrów osmotycznych

Filtrowana woda posiada wiele zalet, które przekładają się zarówno na wygodę użytkowników, jak i na ich zdrowie. Korzyści, jakie płyną z używania filtrów osmotycznych, to:

  • nieustanny dostęp do czystej, zdrowej wody, pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń i nieczystości,
  • promowanie ekologicznego stylu życia – mniejsze zużycie plastiku,
  • wygoda użytkowania,
  • szeroki wybór systemów – każdy znajdzie odpowiedni dla swoich potrzeb.

Odwrócona osmoza – jaki filtr wybrać?

Dobór odpowiedniego systemu uzdatniającego i filtrującego wodę powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego z nas. Ważne jest, do jakich celów i na jaką skalę będzie on stosowany oraz jaki rodzaj wody będzie filtrowany. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo modeli i rodzajów systemów uzdatniających, zawierających różne funkcje oraz dodatkowe opcje. Ważne jest, aby filtr został odpowiednio dobrany do swojego przeznaczenia – niebagatelne znaczenie ma tutaj miejsce, w którym będzie on stosowany. Jedne lepiej sprawdzają się w gospodarstwach domowych, inne w placówkach publicznych, dużych firmach czy zakładach przemysłowych.

Firma Global Water prowadząca sklep z filtrami do wody i odwróconą osmozą oferuje fachową pomoc i profesjonalne doradztwo w kwestii doboru odpowiedniego systemu uzdatniania wody. Zatrudnieni w tej firmie specjaliści z pewnością pomogą wybrać korzystne i najlepsze rozwiązania odpowiadające Twoim potrzebom.

W ich ofercie znajduje się szeroki wachlarz produktów promujących wysoką jakość oraz praktyczność i użyteczność. Posiadają zarówno proste i nieskomplikowane rozwiązania nadające się do każdego domu, jak i te bardziej złożone i zaawansowane technologie przeznaczone dla większych podmiotów gospodarczych.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ