Drążenie tunelu rozpoczęte
18 marca w szybie startowym w ul. Marymonckiej została uruchomiona tarcza mikrotunelingowa, drążąca kolektor ściekowy o średnicy 3 m i długości ponad 3 km.
Budowa „Kolektora Burakowskiego-Bis” jest kluczowym zadaniem zmierzającym do poprawy funkcjonowania systemu kanalizacji lewobrzeżnej Warszawy oraz stanowi kontynuację wcześniej podjętych działań w tym zakresie. „Kolektor Burakowski”, wybudowany wzdłuż ul. Marymonckiej w 1961 roku, prowadzi tranzytem ścieki z centralnych i północnych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy do układu przesyłowego pod dnem Wisły. Uruchomienie równoległego kolektora o podobnych parametrach eksploatacyjnych zwiększy bezpieczeństwo pracy sieci, redukując występowanie niekorzystnego zjawiska ciśnieniowego przepływu ścieków istniejącym kolektorem grawitacyjnym. Ponadto inwestycja zapewni retencję nadmiaru ścieków, przyczyniając się do ograniczenia liczby zrzutów burzowych do Wisły, a także umożliwi czasowe wyłączenie działającego od lat sześćdziesiątych kanału w celu wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych i naprawczych.
Cały zestaw drążący, o wartości ok. 3 mln EUR, waży blisko 100 ton i ma długość 8 metrów; średnica głowicy wynosi 3,32 m. Zastosowane rozwiązanie jest największym systemem płuczkowym dostępnym w ofercie producenta urządzenia. System płuczkowy oznacza, że urobek wymieszany ze specjalną cieczą tzw. „płuczką bentonitową”, transportowany jest za pomocą zestawu pomp do separatora; tam zostaje oddzielony i wyrzucony z obiegu, a ciecz wraca do ponownego wykorzystania. Wydajność separacji to ok. 30 m³ urobku na godzinę, szacowany postęp wiercenia wynosi ok. 10 metrów na dobę.