Partner serwisu
15 września 2020

O skutkach suszy i zarządzaniu zasobami wodnymi na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Kategoria: Aktualności

W dniach 8-10 września w Karpaczu odbyło się Forum Ekonomiczne. W panelu dyskusyjnym poświęconym zmianom klimatu pt. "Powódź? Susza? Retencja! Woda ropą XXI wieku?" wzięli udział pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB i rozmawiali m.in. o skutkach suszy czy zarządzaniu zasobami wodnymi.

O skutkach suszy i zarządzaniu zasobami wodnymi na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

W trakcie debaty dyskutowano o skutkach suszy dla środowiska i różnych dziedzin gospodarki oraz omawiano kwestie dotyczące zarządzania zasobami wodnymi. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że w najbliższych latach problem zaopatrzenia w wodę będzie narastał i stanie się jednym z największych wyzwań nie tylko dla rolnictwa, ale także dla całej gospodarki. Aby temu zaradzić konieczna jest współpraca środowisk naukowych, instytucji państwowych i samorządowych oraz użytkowników wody, zwłaszcza rolników i konsumentów wody.

Dr Mirosław Lidzbarski przedstawił, w jaki sposób susza może dotykać wody podziemne. Podkreślił rolę państwowej służby hydrogeologicznej w monitorowaniu oraz identyfikacji niżówek hydrogeologicznych. Scharakteryzował skutki przedłużających się okresów posusznych dla wód powierzchniowych, ekosystemów, płytkich wód podziemnych oraz użytkowych poziomów wodonośnych, stanowiących podstawę zaopatrzenia w wody pitne. Nasz ekspert wskazał na wody podziemne, jako duży rezerwuar wodny, zapewniający naturalną retencję, za pomocą której można łagodzić skutki suszy, zwłaszcza w rolnictwie.

W podsumowaniu spotkania prelegenci zgodzili się, że w dobie zmian klimatycznych należy wypracować spójna politykę ograniczającą negatywne konsekwencje tych zjawisk.

źródło: PIG-PIB
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ