Partner serwisu
09 września 2020

Jak zaoszczędzić pół miliarda litrów wody w mieście?

Kategoria: Aktualności

Inżynierowie gliwickiej spółki stworzyli narzędzie we współpracy z ekspertami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. (MPWiK SA) we Wrocławiu. Smartflow to nowoczesny system informatyczny, który ułatwia walkę z trudno wykrywalnymi awariami wodociągowymi. Dzięki niemu w 2016 roku we Wrocławiu zaoszczędzono prawie pół miliarda litrów wody.

System automatycznie analizuje wiele parametrów pracy wodociągu i powiadamia o nieprawidłowościach. To pozwala na wykrycie awarii w jej bardzo wczesnej fazie, umożliwiając szybszą reakcję na zakłócenia w pracy sieci, co przekłada się na znaczące ograniczenie strat wody.

W ramach rozwiązania Wrocław został podzielony na kilkadziesiąt stref pomiarowych. System informatyczny działa na terenie kilkunastu osiedli mieszkaniowych wykorzystując obecnie blisko 100 urządzeń monitorujących ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową.  Dzięki temu pracownicy łatwo mogą zlokalizować jeden z najtrudniejszych typów awarii wodociągowej, czyli tzw. „ukryty wyciek”.

System działa w oparciu o czujniki zlokalizowane w sieci, które przez całą dobę dostarczają nam informacje na temat dystrybucji wody. Najważniejsze pomiary prowadzone są głównie nocą, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. Po wytypowaniu miejsca awarii nasze brygady wyszukują je precyzyjnie w oparciu o rozwiązania akustyczne. Dzięki tej metodzie awarie, które generują straty rzędu na przykład 15 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę, udaje się precyzyjnie zlokalizować i usunąć w ciągu 72 godzin.

Nowoczesne rozwiązania pomagają walczyć z ukrytymi wyciekami od 2014 roku. Dzięki zaangażowaniu pracowników MPWiK we Wrocławiu w walkę o utraconą wodę, w ciągu 3 lat udało się osiągnąć wynik, który zbliża do czołówki europejskich miast. Wrocław jest nie tylko liderem wśród polskich miast, które odpowiedzialnie dążą do redukcji poziomu strat wody, ale też osiąga coraz lepsze wyniki wśród miast należących do International Water Association, globalnej organizacji działającej m.in. na rzecz ochrony zasobów wodnych.

źródło: MPWiK Wrocław
fot. MPWiK Wrocław
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ