Największa Baza Danych Geologiczno-Inżynierskich
PIG-PIB zarządza Bazą Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI) – największą w Polsce cyfrową bazą danych przydatnych w budownictwie, planowaniu przestrzennym i zarządzaniu kryzysowym. Wysoka jakość danych, szybki i nieodpłatny dostęp oraz intuicyjny interfejs sprawiają, że jest ona cennym i podstawowym źródłem wiedzy dla szerokiego grona interesariuszy.
BDGI to źródło informacji, które umożliwia modelowanie i wizualizację warunków geologicznych pod największymi miastami Polski. Gromadzi dane z ponad 400 tys. otworów wiertniczych. Dane te dotyczą rodzaju gruntów i skał, ich wieku i genezy oraz udokumentowanych wystąpień wód podziemnych. Ponadto baza zawiera wyniki badań właściwości fizyczno-mechanicznych gruntów i skał dla wybranych otworów.
Dane zgromadzone w BDGI pozwalają na wstępne ustalenie budowy geologicznej, warunków budowlanych i hydrogeologicznych oraz grupy nośności podłoża gruntowego w miejscu planowanej inwestycji. Pomocne są one także przy wyborze optymalnej lokalizacji dla dużych inwestycji kubaturowych (np. osiedli mieszkaniowych) czy też w procesie wytyczania tras obiektów liniowych i infrastruktury podziemnej (np. linii metra, linii drogowych i kolejowych, tuneli, gazociągów). BDGI dedykowana jest m.in. przedsiębiorstwom branży geologicznej i budowlanej, inwestorom, uczelniom wyższym, instytutom naukowo-badawczym oraz administracji geologicznej i samorządowej.
BDGI, dostępna pod linkiem geologia.pgi.gov.pl (zakładka: Budownictwo), gromadzi dziś wszystkie informacje w jednym miejscu.
Do dziś w ramach BDGI wykonano 15 atlasów geologiczno-inżynierskich, dwa kolejne (dla Szczecina i Lublina-Świdnika) są w trakcie sporządzania i zostaną zrealizowane w 2021 roku, dla kolejnych 18 lokalizacji zaś opracowywane są studia wykonalności (pełna lista dostępna jest na stronie geoportal.pgi.gov.pl/atlasy_gi/projekt/realizacja).
Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w prowadzeniu BDGI są pakiety oprogramowania, które pełnią rolę interfejsu wprowadzania i zarządzania danymi z wierceń oraz służą do wygenerowania oraz zasymbolizowania warstw przestrzennych i ich publikacji w postaci arkuszy map. Przestrzenne warstwy informacyjne zgromadzone w BDGI obejmują szeroki zakres danych. Główne warstwy to:
- Mapa dokumentacyjna, skala: 1:10 000,
- Mapy serii geologiczno-inżynierskich na głębokości 1, 2, 4, i 5 m p.p.t., skala: 1:10 000,
- Mapa gruntów antropogenicznych, skala: 1:10 000,
- Mapa warunków budowlanych na głębokości 2 m p.p.t., skala: 1:10 000,
- Mapa głębokości do pierwszego zwierciadła wody podziemnej, skala: 1:10 000,
- Mapa zagospodarowania powierzchni, skala: 1:10 000,
- Mapa terenów zagrożonych i chronionych, skala: 1: 10 000,
- Mapa warunków górniczych, skala: 1:10 000,
- Mapa zagrożeń geologicznych, skala: 1:10 000,
- Mapa lokalizacyjna, skala: 1:100 000,
- Mapa geomorfologiczna, skala: 1:100 000,
- Mapa zakresu udokumentowania, skala: 1:100 000.
Zainteresowanych tematyką odsyłamy także do strony geoportal.pgi.gov.pl/atlasy, na której są zamieszczone m.in. instrukcje, poradniki i wytyczne z zakresu geologii inżynierskiej, w tym m.in. Zasady dokumentowania geologiczno-inżynierskiego i monografia Warunki geologiczno-inżynierskie na obszarze Polski.
Komentarze