Partner serwisu
07 sierpnia 2020

Rozpoczęły się prace nad modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie

Kategoria: Aktualności

Wody Polskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie.

Rozpoczęły się prace nad modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie

W ramach prac przeprowadzony zostanie remont zapory czołowej, w tym budowy przepławki dla ryb. Konieczne jest również odmulenie zbiornika. Zaplanowana została także budowa przedzbiornika, przepompowni oraz Centrum Operacyjno-Edukacyjnego. Łączna kwota projektów dotyczących modernizacji zbiornika wynosi 3,5 mln zł. Etap przygotowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku. 

Prace remontowe mają ruszyć na początku 2022 roku i potrwają od 3 do 4 lat, zależnie od wybranego wariantu modernizacyjnego – o wyborze metody oczyszczenia zbiornika zdecydują względy środowiskowe. Szacunkowy koszt rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego będzie wynosił od 200 do 500 mln zł. Szczegóły dotyczące lubelskiego przedsięwzięcia przedstawił Przemysław Daca Prezes Wód Polskich podczas briefingu prasowego poświęconego inwestycji. W spotkaniu uczestniczyli  Lech Sprawka Wojewoda Lubelski i Sebastian Trojak Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, jak również Blanka Rdest-Dudak Zastępca dyrektora Wydziału OchronyŚrodowiska Urzędu Miasta Lublin oraz Tomasz Pitucha i  Piotr Popiel - Radni Rady Mista Lublin.

- Najważniejsze jest uwzględnienie całościowego spojrzenia na Zalew Zemborzycki, czyli na jego funkcję przeciwpowodziową, przeciwsuszową, przyrodniczą oraz rekreacyjną – powiedział Przemysław Daca Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. – Właśnie takie są założenia rewitalizacji zbiornika – dodał Prezes PGW WP podczas briefingu dotyczącego modernizacji obiektu.

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka powiedział, że ma sentyment do Zalewu Zemborzyckiego, ponieważ w latach 70-tych, jako uczeń technikum uczestniczył w pracach społecznych podczas jego budowy. – Dołożymy wszelkich starań, by wszystkie uzgodnienia dotyczące modernizacji przebiegały zgodnie z przyjętymi terminami – powiedział. Z kolei przedstawiciel Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak dodał, że podjęcie prac modernizacyjnych jest dobrą wiadomością dla Lublina i całej lubelszyzny – Będziemy współpracować z Wodami Polskimi i innymi instytuacjami nad kwestiami związanymi z finansowaniem tej ważnej inwestycji – zapewnił.

Wody Polskie zarządzają Zalewem Zemborzyckim od stycznia 2018 r. Miejsce jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i rekreacyjnym, ale jego zanieczyszczenie spowodowało, że ani mieszkańcy, ani potencjalni turyści nie mogą w pełni z niego korzystać. Przyczyny pogarszającego się stanu ekologicznego wód zbadał zespół ekspertów z lubelskiego środowiska naukowego. Okazało się, że główny problem wynika z tego, że zlewnia rzeki Bystrzycy jest wykorzystywana rolniczo, w związku z czym zarówno do rzeki, a tym samym i do zalewu wpływają duże ilości fosforu i azotu. Oprócz tego na dnie zalewu zalega ok. 6 mln m3 torfu i mułu, co wpływa na rozwój sinic w zbiorniku. Po zapoznaniu się z opinią ekspertów oraz przeprowadzeniu konsultacji społecznych, władze Wód Polskich stwierdziły, że konieczne jest oczyszczenie i zrewitalizowanie Zalewu Zembrzyckiego.

źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ