Partner serwisu
17 czerwca 2020

Warto gromadzić deszczówkę

Kategoria: Aktualności

Zachęcamy do gromadzenia deszczówki i przedstawiamy kilka istotnych informacji dla mieszkańców zainteresowanych zorganizowaniem przydomowego systemu retencjonowania wód opadowych. Można uzyskać dofinansowanie od naszego Miasta lub z nowego państwowego programu "Moja Woda"

Warto gromadzić deszczówkę

Na wstępie kilka słów o zasobach wodnych - są to wody powierzchniowe, jeziora i zbiorniki wodne oraz wody podziemne. W Polsce zasoby wodne są mniejsze w porównaniu z innymi krajami w Europie. W dużej mierze zależą one od opadów atmosferycznych. Efekty nie najlepszej kondycji zasobów wodnych odczuwamy wszyscy choćby poprzez nasilenie się z roku na rok zjawisk ekstremalnych, jak susze i z drugiej strony zupełnie skrajnie – powodzie.

Dlatego tak ważne jest gromadzenie wód deszczowych.

Istotnym sposobem zapobiegania skutkom ekstremalnych zjawisk suszy i powodzi jest retencjonowanie wód opadowych, czyli ich gromadzenie w przeznaczonych do tego celu zbiornikach.

Na terenie prywatnych posesji można zorganizować przydomowy system retencji, z którego następnie można korzystać podlewając roślinność w ogrodzie lub rozsączyć do gruntu stopniowo zasilając tym samym podziemne zasoby wodne.

Na przydomowy system retencji można uzyskać wsparcie finansowe.

„ Rok temu, jako MPWiK wspólnie z Miastem Lesznem informowaliśmy o możliwości udzielenia wsparcia finansowego na przydomowy system retencji w celu zagospodarowania wód opadowych na terenach prywatnych w mieście. Ukazał się wówczas na ten temat artykuł w lokalnej prasie” wspomina Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lesznie Pan Rafał Zalesiński.

Artykuł zamieszczamy poniżej. Natomiast aktualne informacje dotyczące wsparcia w tym roku znajdują się na stronie internetowej Miasta Leszna TUTAJ

Ponadto dla zainteresowanych tematem przekazujemy istotną wiadomość - Minister Klimatu wspólnie z Prezydentem RP oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłaszają program #MojaWoda. 100 mln zł trafi do polskich rodzin, które zrealizują przy swoich domach instalacje do zbierania wód opadowych.

 

źródło: mpwik-leszno.pl
fot. mpwik-leszno.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ