Partner serwisu
17 marca 2020

Unisławską oczyszczalnię ścieków czeka modernizacja

Kategoria: Aktualności

Planowana inwestycja modernizacyjna pochłonie ponad 6,6 mln zł. W dużej części zostanie dofinansowana ze środków wojewódzkich, ale mimo tego zagospodarowane początkowo fundusze własne będą niewystarczające. W sytuacji, gdy gminie nie uda się znaleźć brakujących pieniędzy – konieczne będzie podłączenie do sieci ściekowej Torunia lub Bydgoszczy.

 

Unisławską oczyszczalnię ścieków czeka modernizacja

Obecnie działająca na terenie gminy oczyszczalnia zbiera ścieki z Unisławia, Raciniewa i Stablewic. Została wybudowana ponad dwie dekady temu. To oczyszczalnia biologiczna, której funkcjonowanie pośrednio uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Przy wyższej temperaturze konieczne jest uzupełnianie odpowiednich kultur bakterii oraz natlenianie, aby procesy biologicznego rozkładu ścieków przebiegały prawidłowo. Sytuacja komplikuje się, jeśli temperatura spada do ok. 0 stopni Celsjusza, bo wówczas procesy biologiczne gwałtownie wyhamują albo nawet zupełnie zanikają. Ostatnie kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykryły nieprawidłowości w oddziaływaniu na środowisko unisławskiej oczyszczalni.

Okazało się, że oczyszczalnia przekracza założone normy. Ostrzeżono nas, że zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie i jeżeli ten stan nie ulegnie zmianie, to na naszą gminę zostaną nałożone kary finansowe. Mogą one wynieść od 200 tys. zł do nawet 0,5 mln zł – tłumaczy Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław.

Samorząd stanął przed koniecznością podjęcia kroków zaradczych. Pojawiły się dwie opcje rozwiązania problemu. Pierwszą z nich było podłączenie do sieci ściekowej Torunia lub Bydgoszczy.

Wiązałoby się to z jednorazowym wydatkiem wybudowania kolektora do gminy Łubianka lub Dąbrowa Chełmińska – wyjaśnia Jakub Danielewicz.

Więcej informacji tutaj.

źródło: pozatorun.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ