Partner serwisu
11 lutego 2020

Bakterie z Austrii pomagają usuwać azot w Słupsku

Kategoria: Aktualności

Na oczyszczalni ścieków w Słupsku trwa rozruch technologiczny reaktora deamonifikacyjnego. Spółka „Wodociągi Słupsk” już wkrótce wdroży jedną z najnowocześniejszych na świecie technologii umożliwiających beztlenowe usuwanie azotu amonowego z odcieków pofermentacyjnych. Rozwiązanie to, szerzej znane pod nazwą Demon® – funkcjonuje w wielu wysoko zaawansowanych rozwojowo  oczyszczalniach w tym m. in. w Strass (Austria), Waszyngtonie – Blue Pains (USA) i Budapeszcie (Węgry). W Polsce instalacje takie pracują w Krakowie, Oświęcimiu i Bielsku Białej.  

Bakterie z Austrii pomagają usuwać azot w Słupsku

Firma Wawatech Wastewater Technology Sp. z o. o. Sp. K. przy współpracy z doktorem Norbertem Weissenbacherem (ARAconsult GmbH)  w dniu 13 stycznia przeprowadziła zaszczep instalacji Reaktora Biologicznego Odcieków bakteriami Anammox pochodzącymi z Austrii. Autotroficzne mikroorganizmy występujące w koloniach przypominających różowe granulki oczyszczają wysokoobciążone ścieki
zapewniając znaczące ograniczenie ilości zużytej energii elektrycznej.

Nowy osad jest niezwykle cennym i wrażliwym materiałem biologicznym. Sterowanie reaktorem wymaga dużej ostrożności i stałej kontroli parametrów procesu. Warto zaznaczyć, iż niektóre z zastosowanych instrumentów monitorujących zostały po raz pierwszy użyte w skali technicznej w Polsce. Również separacja osadu będzie prowadzona w sposób innowacyjny.

Dzięki nowej technologii oczyszczalnia w Słupsku umacnia swą pozycję wśród ścisłej czołówki najnowocześniejszych obiektów w Europie realizujących zrównoważoną gospodarkę ściekowo-osadową. 

źródło: wodociagi.slupsk.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ