Partner serwisu
10 stycznia 2020

Polanica Zdrój: Oczyszczalnia z mniejszymi rezerwami

Kategoria: Aktualności

POLANICA-ZDRÓJ. Przed pięciu laty na terenie oczyszczalni ścieków wykonano instalację tlenową do przetwarzania osadów ściekowych i odpadów zielonych. Tym samym osady będące produktem końcowym oczyszczania ścieków oraz biomasę i resztki kuchenne zaczęto przetwarzać w kompostowni. Tę ostatnią wybudowano w ramach projektu współfinansowanego przez Regionalny program operacyjny województwa dolnośląskiego - i to aż w 85 proc. Wartość inwestycji wyniosła około 5,5 mln zł.

Polanica Zdrój: Oczyszczalnia z mniejszymi rezerwami

Od lipca 2016 r. osady z polanickiej oczyszczalni spełniają wymogi kompostu przeznaczonego na cele rolnicze, w tym do uprawy roślin na cele spożywcze. Potwierdzają to certyfikaty nadane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To otworzyło drogę do ich sprzedaży np. hurtownikom oraz producentom rolnym, a także do oszczędności, gdyż składowanie osadów okazuje się kosztowne.

Wybudowana na przełomie lat 80. i 90. XX stulecia oczyszczalnia na peryferiach miasta ma przepustowość rzędu 21 tys. m sześc. na dobę. Pozwolenie wodno-prawne umożliwia jej wykorzystanie na poziomie 13 tys. m sześc., podczas gdy wykorzystanie sięga 6 - 8 tys. m. Stąd Miejski Zakład Komunalny szuka sposobu na jej jeszcze lepsze wykorzystanie.

Przed dwoma laty do obiektu udało się podłączyć osiedle popegeerowskie w Szalejowie Górnym. Jakiś czas temu z wójtem gminy wiejskiej Kłodzko podpisano list intencyjny dotyczący doprowadzenia do tej oczyszczalni ścieków ze Starego Wielisławia. Aby tak się stało, poza siecią, jest konieczne wybudowanie dwóch przepompowni w rejonie ul. Pułaskiego i ul. Kościuszki w Polanicy-Zdroju (zrzuty nieczystości płynnych z Dusznik-Zdroju, Szczytnej i Polanicy-Zdroju docierają grawitacyjnie). Gmina Kłodzko już podjęła prace projektowe dla tego zadania bardzo istotnego w jej programie ochrony środowiska.

źródło: dkl24.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ