Co zrobić z farmaceutykami i mikroplastikiem w wodzie?
Redukcję nawet 90% farmaceutyków w ściekach, dzięki pierwszej w Polsce funkcjonalnej i uniwersalnej metodzie ozonowania ścieków, zapowiedział Józef Natonek, prezes Wodociągów Jaworzno na konferencji Wodo-Trendy 2019, na której rozmawiano o współczesnych zagrożeniach środowiska wodnego: lekach i mikroplastiku w wodzie.

W czterech sesjach tematycznych z udziałem kadry naukowej i wodociągowych praktyków (m.in. prof. dr hab. inż. Jan Pawełka, dr hab. inż. Mariusza Czopa czy dr Roberta Muszańskiego, którego metoda ozonowania ścieków od czasu awarii w Warszawie jest na ustach całej branży), poruszane były zagadnienia oraz analizowano wyniki badań z zakresu przyczyn występowania w ściekach środków farmaceutycznych oraz źródła przenikania mikroplastiku do wody. Podczas konferencji odbyły się także warsztaty z analizy ryzyka dla ujęcia wody w świetle nowej ustawy Prawo Wodne, które poprowadził dr hab. inż. Mariusz Czop. O skutecznych metodach niwelowania farmaceutyków ze ścieków m.in. przy pomocy ozonu opowiadał dr Robert Muszański.
Ostatnią częścią spotkania był panel dyskusyjny pt. Nie tylko wypchany portfel – czyli recepta na zmotywowanego i lojalnego pracownika. Nad tym zagadnieniem dyskutowali prezesi jaworznickich, zabrzańskich oraz bielskich wodociągów wraz ze specjalistami od wizerunku i HR. Jak przystało na Wodo-Trendy, wprowadzenie do panelu było interaktywne i angażowało wszystkich uczestników poprzez udział w sondzie i głosowanie on-line. Główny organizator, Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz organizator techniczny agencja reklamowa VIS Media, podkreślają, że konferencja Wodo-Trendy to platforma wymiany doświadczeń dotyczących najnowszych rozwiązań i najbardziej palących problemów w branży wodociągowej. Za cel wydarzenia obrano integrację środowiska, dyskusję na tematy najbardziej istotne oraz aktualne dla branży.
Od samego początku patronat nad konferencją sprawuje Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, z prezentacjami wystąpili m.in.: dr hab. inż. Mariusz Czop (AGH w Krakowie), prof. dr hab. inż. Jan Pawełek (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), dr inż. Iwona Kłosok-Bazan, dr inż. Edyta Kudlek (Politechnika Śląska) oraz Kinga Ślósarczyk z Uniwersytetu Śląskiego.
Sponsorzy: Saint Gobain, Wofil, Dempol-Eco, Sanit, AVK, Złote Runo, Itron Polska, Wolimex, Dynamik Filtr, Uponor.
Konferencja odbyła się w dniach 24-25 października w hotelu Belweder w Ustroniu. Magazyn Kierunek Wod-Kan pełnił rolę patrona medialnego wydarzenia.
Komentarze