Partner serwisu
25 października 2019

Polsko-czeska współpraca na wodach granicznych

Kategoria: Aktualności

W dniach 22-23 października 2019 roku w Brnie w Republice Czeskiej odbyło się coroczne posiedzenie Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych. Podsumowano najważniejsze zadania zrealizowane przez administracje obydwu krajów w odniesieniu do utrzymania cieków przygranicznych, planowania inwestycji, współpracy w dziedzinie prognozowania hydrometeorologicznego i monitorowania jakości wód.

Polsko-czeska współpraca na wodach granicznych

Bieżąca współpraca na wodach granicznych jest realizowana w czterech polsko-czeskich tematycznych grupach roboczych. Grupy spotykają się regularnie w ciągu roku w celu wymiany informacji i koordynacji działań wyznaczonych przez Polsko – Czeską Komisję Wód Granicznych.

Podczas spotkania w Brnie przedstawiciele Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i w Gliwicach, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach przestawili informacje dotyczące przebiegu współpracy z czeskimi instytucjami. Wiele miejsca poświęcono współpracy w sytuacjach nadzwyczajnych związanych z wysokimi stanami wód. Omówiono także działania odnoszące się do monitorowania stanu wód podziemnych w rejonie kopalni węgla brunatnego Turów. Komisja zapoznała się z wynikami monitorowania jakości wód i stwierdziła, że gorsze wskaźniki mają bezpośredni związek z niższymi przepływami wód w rzekach w ostatnich latach. W trakcie posiedzenia omówiono także przebieg prac utrzymaniowych i z stan przygotowań inwestycji hydrotechnicznych na ciekach granicznych.

Współpraca będzie kontynuowana w przyszłym roku zgodnie z zatwierdzonym przez komisję planem pracy poszczególnych grup roboczych. Następne posiedzenie Komisji zostało zaplanowane w październiku 2020 roku w Polsce.

źródło: gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ