Partner serwisu
10 października 2019

O redukcji fosforu w ściekach oczyszczonych

Kategoria: Aktualności

8 października w MGMiŻŚ odbyło się spotkanie pt. ”Zwiększenie stopnia redukcji fosforu w ściekach oczyszczonych”. Ministerstwo poszukuje możliwości redukcji zrzutów do Morza Bałtyckiego substancji zawierających fosfor.

O redukcji fosforu w ściekach oczyszczonych

Wynika to z działań organizacji HELCOM zmierzających do zmobilizowania krajów nadbałtyckich do redukcji fosforu trafiającego do morza. Z badań wynika, że głównym źródłem substancji biogennych jest rolnictwo. Z kolei źródła punktowe z dopływu rzecznego generują 12% azotu i 24% fosforu. Pomysłem HELCOM jest to, aby zmniejszyć o połowę limity dla wszystkich oczyszczalni, także małe oczyszczalnie (2000-10 000 RLM) musiały by osiągnąć limit 1mg/l.
Z raportów GIOŚ wynika, że żaden analizowany akwen nie osiągnął dobrego stanu, a zawartość fosforu całkowitego wzrasta.

Krajowy Program Ochrony Wód Morskich

Podczas spotkania zaprezentowano Krajowy Program Ochrony Wód Morskich, który obowiązuje do 2020. Aktualnie można zgłaszać działania do realizacji po 2020 roku.
Została także zaprezentowana Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Obecnie trwa jej przegląd. Więcej można znaleźć pod adresem: https://www.balticsea-region-strategy.eu.
Uczestnicy wysłuchali także informacje o planowanym unijnym rozporządzeniu w sprawie wykorzystania wody odzyskanej ze ścieków do nawadniania upraw.
Kilku uczestników zaprezentowało technologie i pracujące przykłady odzysku fosforu w oczyszczalniach ścieków komunalnych i przemysłowych.

Kwestie kontrowersyjne

Zdaniem obecnych na spotkaniu przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan branża już redukuje więcej niż jest wymagane prawem. Dotyczy to szczególnie dużych oczyszczalni. Zmniejszenie limitów uderzy więc głównie w małe podmioty, obsługujące poniżej 10 000 RLM.
Kwestie kontrowersyjne dotyczyły także wątpliwości, ile w rzeczywistości ton fosforu oczyszczalnie odprowadzają do Bałtyku. Jakie powinny być cele redukcji? W dodatku, że koszty mogą znacząco wpłynąć na taryfę, szczególnie w mniejszych miejscowościach.
Warsztat pokazał, że takie spotkania są dobrym pomysłem. Dają okazję do dyskusji i wymiany poglądów między grupami mającymi sprzeczne interesy.

Klara Ramm
Ekspert IGWP

źródło: igwp.org.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ