Partner serwisu
10 września 2019

Komunikat ws. stężenia związków azotów w Wiśle

Kategoria: Aktualności

W nawiązaniu do komentarzy publikowanych w mediach społecznościowych kategorycznie nie zgadzamy się ze stwierdzeniem GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska), że „ścieki zrzucone do Wisły (…) są bombą azotową wtłoczoną do rzeki” - czytamy w komunikacie MPWiK w m.st. Warszawie.

Komunikat ws. stężenia związków azotów w Wiśle

Obecne działania służb publicznych powodują dezinformację oraz wprowadzają w błąd mieszkańców. MPWiK codziennie przekazuje aktualne wyniki badań m.in. azotu odpowiednim instytucjom, w tym Inspektoratowi Ochrony Środowiska, wyniki wszystkich badań, w tym próbek pobieranych z Wisły.

Jak badamy wodę w rzece?

Punkty zostały wyznaczone w taki sposób, żeby ocenić wpływ zrzucanych ścieków na stan Wisły. Znajdują się one 500 m od kolektora przy ul. Farysa na całej szerokości rzeki:

  • przy lewym brzegu (A),
  • w nurcie rzeki 40 m od lewego brzegu (B),
  • na środku rzeki (C),
  • 40 m od prawego brzegu (D).

Kolejny punkt, gdzie pobierane są codziennie próbki wody z Wisły, znajduje się 2,5 km od miejsca awaryjnego zrzutu.

Najświeższe wyniki badań próbek z Wisły – azot i fosfor znajdziecie TUTAJ.

Najbardziej charakterystyczna dla ścieków komunalnych jest podwyższona ilość azotu, fosforu i ChZT, charakteryzującego zawartość materii organicznej. Azot i fosfor to substancje biogenne, które w zbyt dużych ilościach wpływają niekorzystnie na środowisko wodne – powodują nadmierny rozwój organizmów wodnych np. glonów, które rozkładając się zużywają tlen potrzebny dla ryb. Stężenie związków azotu w próbkach wody z Wisły pobierane w punkcie C, tj. w środku nurtu rzeki w odległości 500 m od miejsca zrzutu ścieków, są na tym samym poziomie co przed kolektorem zrzutowym.

Ponad 60 laborantów codziennie bada wodę z Wisły

Badania wykonywane są codziennie w 4 akredytowanych laboratoriach, tj. które posiadają najwyższy stopień kompetencji, w zakresie wykonywania wiarygodnych badań, potwierdzony certyfikatem Polskiego Centrum Akredytacji. Każdego dnia próbki wody z Wisły są badane przez 60 laborantów MPWiK, którzy korzystają z wysokiej klasy precyzyjnego sprzętu pomiarowego.  

źródło: MPWiK w m. st. Warszawie
fot. 123rf.com/zdj.ilustracyjne
MPWIK XD
2019-09-11
Z parametrów prezentowanych przez MPWiK wynika, że parametry wody ze ściekami są lepsze niż parametry wody pobieranej do sieci z rzeki. Co jest absurdalne, bo sami piszą że powinny być podwyższone stężenia azotu i fosforu. Czy z tego wynika, że Warszawiacy odfiltrowują zanieczyszczenia, czy to, że ktoś tak dobrał punkty pomiarowe, żeby mu wychodziła teza.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ