Partner serwisu
06 września 2019

Aktualizacje. Zrzut ścieków do Wisły zostanie przerwany jeszcze w tym tygodniu

Kategoria: Aktualności

Sytuacja z jaką mamy do czynienia jest bezprecedensowa. PGW Wody Polskie działają w trybie akcji ratowniczej. Jej celem jest zapobieżenie skutkom zdarzenia o znamionach klęski żywiołowej. Wszystkie podejmowane działania są zgodne z prawem.

Aktualizacje. Zrzut ścieków do Wisły zostanie przerwany jeszcze w tym tygodniu

KOMUNIKAT

Sytuacja z jaką mamy do czynienia jest bezprecedensowa. PGW Wody Polskie działają w trybie akcji ratowniczej. Jej celem jest zapobieżenie skutkom zdarzenia o znamionach klęski żywiołowej. Wszystkie podejmowane działania są zgodne z prawem.

Czynności podejmowane przez PGW Wody Polskie w imieniu Rządu RP mają charakter doraźny i awaryjny. Ich celem jest przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej zagrażającej zdrowiu ludzi oraz środowiska. Podejmowane działania są zgodne z prawem i mają na celu ochronę dobra wyższego rzędu, jakim jest bezpieczeństwo ludzi i przyrody. Po pierwsze, wykonanie przeprawy mostowej przez Siły Zbrojne RP odbyło się na wniosek Wojewody Mazowieckiego za zgodą administratora rzeki i jednocześnie władającego gruntem pod wodą płynącą – PGW Wody Polskie. Droga wodna została zamknięta i wykonano stosowne oznakowanie. Po drugie, inwestycja mająca na celu posadowienie tymczasowego rurociągu do awaryjnego przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka”, posiada wszelkie wymagane prawem uzgodnienia administracyjne.

AKTUALIZACJA z dnia 5 września z godziny 12.00

Z uwagi na uwarunkowania techniczne, dzisiaj w godzinach popołudniowych rozpocznie się wciąganie jedcznocześnie dwóch nitek rurociagu na most pontonowy na Wisle. Rury będą wciągane na specjalnych rolkach po 30 metrów z 4-godzinnymi przerwami. W czasie przerw będą łączone kolejne ich części metodą zgrzewania. Na prośbę Wód Polskich IMGW zainstalował przy moście pontonowym wodowskaz, aby zarządzający akcją mogli dostosowywać parametry przeprawy do aktualnego stanu wody w rzece.

AKTUALIZACJA 4 września 

Rury, którym wpadające do Wisły ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni „Czajka”, są już w pobliżu Mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Jutro pierwsza nitka rurociagu zostanie wciągnięta na most pontonowy. Trwają też ostatnie prace przy budowie czerpni, czyli zbiornika z którego ścieki będą wypompowywane. Dzisiaj zakończy się utwardzanie i stabilizacja gruntu na miejscu, gdzie jutro staną wielotonowe pompy.

AKTUALIZACJA z godziny 16.00

Trwa zgrzewanie rur, którymi ścieki trafiające w tej chwili do Wisły w Warszawie będą transportowane do oczyszczalni "Czajka". Rury są łączone metodą zgrzewania, która zapewnia zachowanie jednolitej wytrzymałości konstrukcji na całej jej długości. Miejsca łączenia rur nie są mniej wytrzymałe. Na miejscu pracuje sześć zgrzewarek, których załogi pracują na zmianę przez 24 godziny na dobę.

AKTUALIZACJA z godziny 15.00

Akcja ratowania Wisły przed zanieczyszczeniem przebiega zgodnie z harmonogramem. Budowa mostu pontonowego na Wiśle zakończyła się w godzinach przedpołudniowych. W tej chwili budowana jest czerpnia, czyli miejsce, gdzie gromadzone będą ścieki wypływające z kolektora wylotowego i tłoczone za pomocą pomp do rur bypassu. Zakłada się, że ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy będą trafiać do oczyszczalni "Czajka" od soboty.

Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej i Michał Dworczyk Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odwiedzili siedzibę sztabu kryzysowego akcji zatrzymania zrzutu ścieków do Wisły. Ministrowie osobiście zapoznali się z relacją koordynatora akcji Krzysztofa Wosia. Z-ca Prezesa Wód Polskich potwierdził, że prace postępują zgodnie z planem i most pontonowy, na którym zostanie ułożony rurociąg, powstanie do jutra (wtorku) do godz. 14.00.

Na miejscu pracuje około 250 żołnierzy i pracowników cywilnych, siedem kutrów i sprzęt budowlany. Na moście pontonowym zostanie zainstalowany tzw. bypass z najwyższej jakości rur polietylenowych o wysokiej gęstości. Rury będą łączone metodą zgrzewania, która zapewnia zachowanie jednolitej wytrzymałości konstrukcji na całej jej długości. Miejsca łączenia rur nie będą mniej wytrzymałe. Na miejscu pracuje sześć zgrzewarek, których załogi pracują na zmianę przez 24 godziny na dobę. Cały rurociąg będzie miał dwie „nitki”, z której każda będzie miała długość 1041 m. Odcinek rur na wodzie będzie miał 250 m. Na lądzie rury będą transportowały ścieki do zrzutni kolektora po prawej stronie Wisły, skąd już pod ziemią trafią do oczyszczalni „Czajka”. Ścieki będą ujmowane bezpośrednio z miejsca zrzutu, gdzie zostaną zainstalowane nieprzepuszczalne zastawki Larsena i pompy tłoczące. Łącznie będzie pracowało 12 pomp zapewniających przesył do 4 m3 na sekundę.

Podczas spotkania z dziennikarzami Zastępca Prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś podkreślił, że do końca tego tygodnia zrzut ścieków do Wisły zostanie przerwany, a nieczystości trafią do oczyszczalni „Czajka”.

źródło: wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ