Partner serwisu
03 września 2019

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców zyska dzięki Wodom Polskim na rozbudowie nadodrzańskich wałów przeciwpowodziowych

Kategoria: Aktualności

Coraz bliżej zakończenia prac budowlanych związanych z rozbudową nadodrzańskich wałów w rejonie miejscowości Kawice, Kwiatkowice, Rogów Legnicki i Prochowice na Dolnym Śląsku. Gotowy jest już między innymi jeden z kluczowych odcinków umocnień, które w przyszłości staną się tak zwanymi wałami cofkowymi projektowanego stopnia wodnego Lubiąż.

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców zyska dzięki Wodom Polskim na rozbudowie nadodrzańskich wałów przeciwpowodziowych

Zadanie nadzorowane przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu polega na zabezpieczeniu przeciwpowodziowym kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców gospodarstw położonych w dolinie rzeki Odry w rejonie miejscowości Kawice, Kwiatkowice, Rogów Legnicki i Prochowice poprzez budowę nowych odcinków wałów przeciwpowodziowych Odry oraz rozbudowę i nadbudowę istniejących wałów Odry i Cichej Wody na łącznej długości ponad 13 kilometrów.

Przekazanie terenu i pierwsze prace budowlane na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni we Wrocławiu ruszyły jesienią 2018 roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec października 2019 roku. Wartość umowy to ponad 45 milionów złotych. Wykonawcą prac jest firma ETP S.A. z Katowic.

Warto podkreślić, że po zakończeniu inwestycji wały staną się elementem projektowanego obecnie stopnia wodnego Lubiąż i będą pełnić rolę tak zwanych wałów cofkowych. Ich dokładna lokalizacja oraz wysokość będą już dostosowane do piętrzenia wód oraz strefy wpływu nowego stopnia wodnego, który w przyszłości, poza ochroną przeciwpowodziową, będzie spełniał również funkcję retencyjną, zasilał wody podziemne i podskórne w tym rejonie, produkował energię ze źródeł odnawialnych oraz przede wszystkim polepszy warunki tranzytowe na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

źródło: http://wroclaw.wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ