Partner serwisu
19 sierpnia 2019

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi produkuje energię z biogazu

Kategoria: Aktualności

Biogaz wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej wytwarzany jest w procesie fermentacji osadów ściekowych, które zbierane są podczas oczyszczania ścieków na dnie osadników oraz na ich powierzchni w formie kożucha.

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi produkuje energię z biogazu

Tam osad podgrzewany jest do temperatury 33-39 st. C i stale mieszany mieszadłami. Proces fermentacji metanowej trwa około 20-26 dni. W tym czasie gaz zbierający się w górnej części zbiornika zostaje przekierowany najpierw do instalacji odsiarczającej, a potem do zbiornika membranowego, o pojemności 3 tys. m3.

Wewnątrz stalowego płaszcza gaz utrzymywany jest w wewnętrznym zbiorniku przypominającym olbrzymi balon. Uzyskany biogaz składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla.

Już sam proces odsiarczania może być sam w sobie ekologiczny W ubiegłym roku w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi wprowadziliśmy biologiczną metodę odsiarczania biogazu, gdzie główną rolę w procesie biorą mikroorganizmy - bakterie siarkowe. Mają one nieskończone zdolności jej przetwarzania i nigdy się nie zużywają  – mówi Grzegorz Lipiński, Kierownik Działu Utrzymania Ruchu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi

Więcej informacji na http://lodz.tvp.pl

źródło: lodz.tvp.pl
fot. Grupowa Oczyszczalnia Ścieków
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ