Partner serwisu
30 lipca 2019

RZGW w Szczecinie: Działamy, by susza jak najmniej dotknęła rolników w regionie

Kategoria: Aktualności

Marek Duklanowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie 24 lipca wziął udział w posiedzeniu Zespołu Konsultacyjnego Wojewody Zachodniopomorskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich na zaproszenie wicewojewody Marka Subocza. Tematem rozmów była obecna sytuacja w rolnictwie w województwie zachodniopomorskim oraz szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, a także sprawy dotyczące retencji wód oraz Programu Rozwoju Retencji na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030.

RZGW w Szczecinie: Działamy, by susza jak najmniej dotknęła rolników w regionie

- Na wielu obszarach kraju obserwujemy od wielu lat wyraźny deficyt wody. Jest to związane ze skróconym okresem zalegania pokrywy śnieżnej oraz przedłużonymi okresami bezopadowymi oraz wysokimi temperaturami w okresie letnim - mówi Marek Duklanowski Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - Wody Polskie jako instytucja zajmująca się zadaniami związanymi z gospodarką wodną podejmuje szereg działań dla ochrony zasobów wodnych. Jednym z zadań jest budowa małych i dużych zbiorników retencyjnych, które gromadzą wodę podczas wezbrania i tworzą rezerwę na okres suszy. W chwili obecnej na obszarze naszego działania prowadzimy zadania dotyczące małej retencji. Działania prowadzone będą m. in. na rzekach: Ina, Radew, Płonia,  Stuchowska Struga, na Jeziorze Morzycko, Kościuszki, jeziorze Kościelne, jeziorze Korytowo, jeziorze Raduń, jeziorze Gągnowo, jeziorze Trzygłowskie Drugie oraz Łabędzie Bagno-kanał Morgowo. Zakres zadań będzie obejmował budowę urządzeń piętrzących wodę  celem zwiększenia retencji jeziorowej i  korytowej. W chwili obecnej trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów w systemie "zaprojektuj i wybuduj"- dodaje Dyrektor RZGW.

Na tym działania Wód Polskich się nie kończą. W kolejnych latach będą realizowane zadania związane z małą retencją . W perspektywie 2021-2027 w planach są takie zadania jak: odprowadzenie wód opadowych i roztopowych ze zlewni rzeki Bukowej wraz ochroną przed powodzią terenów gminy Dobra, Kołbaskowo i Szczecin leżących w zlewni rzeki Bukowej. Budowla regulująca przepływ wód rzeki Regi na odcinku Kłodkowo – Gąbin – retencja dolinowa, retencja w zlewni rzek Uniesty i Polnicy, stabilizacja poziomu zwierciadła wody w jeziorze Kiełpino oraz zwiększenie retencji jeziorowej i korytowej w Regionie wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego – kolejne etapy.

źródło: http://szczecin.wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ