Saur Neptun Gdańsk odpowiada na ogólne zarzuty NIK
Nie wszystkie gminy inwestują w infrastrukturę wodno-ściekową w sposób wystarczający dla zapewnienia ich zrównoważonego rozwoju. Główną przyczyną są koszty realizacji inwestycji, które przekraczają możliwości finansowe samorządów. Niedostateczne inwestowanie w rozbudowę sieci oraz brak skutecznego nadzoru nad sposobem odprowadzania ścieków do zbiorników bezodpływowych utrudnia prawidłowe gospodarowanie zasobami wodnymi. Taka sytuacja może negatywnie wpływać na ilość i jakość dostarczanej wody, zwłaszcza w sezonie turystycznym - podała Najwyższa Izba Kontroli w połowie czerwca. O komentarz poprosiliśmy nadmorskie wodociągi. Poniżej odpowiedź Saur Neptun Gdańsk.

Odpowiedź Saur Neptun Gdańsk:
Na większość z zarzutów Najwyższej Izby Kontroli powinno odpowiedzieć miasto/gmina. Przeanalizowaliśmy dokładnie wszystkie zarzuty. Jako SNG jesteśmy spółką, operatorem systemu wod-kan w Gdańsku. Właścicielem infrastruktury jest spółka GIWK.
Aczkolwiek można bez wahania powiedzieć, że zarzuty wynikające z raportu NIK dotyczą problemów, z jakimi borykają się małe gminy. W dużych, takich jak Gdańsk, problemy takie nie występują. Mamy studium, mamy wieloletnie plany inwestycyjne. W Gdańsku do sieci miejskiej kanalizacyjnej włączonych jest ponad 99% nieruchomości, a z ramienia Miasta Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjne realizuje kolejne inwestycje przyłączeniowe.
Z naszego ogródka, który dotyczy stricte SNG moglibyśmy się odnieść w zasadzie tylko do publikacji informacji nt jakości wody.
Informacje takie pojawiają się co miesiąc na naszej stronie internetowej. Dodatkowo, nasi klienci posiadają możliwość ściągnięcia na telefon czy też inne urządzenia mobilne bezpłatnej aplikacji SNG –Twoje wodociągi, która daje im możliwość zapoznania się z podstawowymi parametrami jakości wody w miejscu zamieszkania każdego mieszkańca Gdańska i Sopotu. Woda pitna w Gdańsku i w Sopocie w 100% spełnia wszystkie normy zawarte w prawie i od bardzo wielu lat nie było u nas sytuacji, iż Sanepid kwestionował jej przydatność do spożycia. Prowadzimy z naszymi klientami, mieszkańcami bardzo bezpośrednią komunikację zarówno przez stronę internetową jak i media społecznościowe. Na bieżąco omawiamy zalety spożywania wody z kranu budując coraz większe grono jej amatorów.
Jesteśmy przygotowani infrastrukturalnie na zwiększoną produkcję wody czy też odbiór ścieków w miesiącach letnich. W ubiegłym roku liczba turystów w Gdańsku zwiększyła się o 17 %. Nasze miasto odwiedziło ponad 3,1 mln gości. Nie zakłóciło to w żaden sposób pracy naszych obiektów. Co ważne - Oczyszczalnia Ścieków Wschód przyjmuje dobowo nieco ponad 90 tys. m3 ścieków, a zaprojektowana jest na ponad 120 tys m3. Posiada ona zatem duże rezerwy, a warto podkreślić, że uzyskiwane efekty oczyszczania ścieków są dużo lepsze niż określone w pozwoleniu wodnoprawnym.
Komentarze