Partner serwisu
24 lipca 2019

Jak dobrze spożytkować opady deszczu? – odzysk i zagospodarowanie wody deszczowej

Kategoria: Aktualności

W nowopowstających obiektach, których inwestorom zależy na rozsądnym gospodarowaniu zasobami, coraz częściej już na etapie projektowania planuje się rozwiązania do odzysku wody deszczowej. Wartość zrealizowanych projektów wzrosła o 100% rok do roku, a wartość wszystkich dotychczas zaimplementowanych w Polsce systemów jeszcze w 2019 roku przekroczy 3 mln złotych.

Jak dobrze spożytkować opady deszczu? – odzysk i zagospodarowanie wody deszczowej

Profesjonalne systemy pozwalają na zebranie wody z dachu, a następnie oczyszczenie jej tak, by mogła być przechowywana bez obaw o jej zagniwanie. Instalacje te są skalowalne w zależności od wielkości dachu, zapotrzebowania, poziomu wód gruntowych i średniej wielkości opadów w danym rejonie.

W połączeniu z systemami recyklingu wody szarej, możliwe jest zapewnienie w 100% wody do spłukiwania toalet w budynku czy podlewania zieleni. Rozwiązania te są również dodatkowo punktowane w systemach certyfikacji ekologicznej, takich jak LEED czy BREEAM.

Woda deszczowa jest naturalna i ekologiczna. Jej odzysk wpływa znacząco na zmniejszenie zużycia wody pitnej i ilości odprowadzanych ścieków. Wodę deszczową wykorzystujemy do chłodzenia maszyn, ogrzewania podłogowego oraz do celów użytkowych, takich jak spłukiwanie toalet czy nawadnianie terenów zielonych. Deszczówka jest też miększa od “zwykłej” wody, dzięki czemu wymaga użycia mniej detergentów np. do prania czy mycia pojazdów.

„Zbieranie wody deszczowej w systemie GreenLife odbywa się przez podłączone powierzchnie dachu, skąd deszczówka transportowana jest do zbiornika, który może być umieszczony pod ziemią, na jej powierzchni, a nawet wewnątrz budynku. Na wejściu do zbiornika znajduje się filtr Biovitor, który umożliwia usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i rozkład materiału organicznego, tak aby uniknąć zagniwania wody podczas jej przechowywania. Następnie, oczyszczona woda rozprowadzana jest za pomocą centrali deszczowej znajdującej się w budynku. W przypadku zaś braku deszczówki w instalacji zasilaniem zapasowym dla obiektu staje się woda bytowa lub woda szara, którą podłącza się zaworem antyskażeniowym z przerwą powietrzną.” – wyjaśnia Marcin Kłosowski, prezes zarządu Green Water Solutions.

Odzysk wody deszczowej odgrywa niezwykle ważną rolę w cyklu życia budynku. Biorąc pod uwagę, że woda jest drugim najdroższym medium, to oszczędności na etapie użytkowania mogą być naprawdę znaczące. Przeciętnie instalacja odzysku wody zwraca się w ciągu ok. 5 lat, a jej serwis (w przypadku rozwiązań marki GreenLife) odbywa się zaledwie raz na 8 lat. Przykładem zagospodarowania wód opadowych są najnowsze inwestycje Centrów Dystrybucyjnych DHL Koszajec, Radzymin i Zakrzewo.

„O ile deszcz jest bardzo wyczekiwany w okresie suszy, z którą mieliśmy do czynienia kilka tygodni temu, o tyle jego nadmiar może przyczynić się do poważnych kłopotów. W ofercie firmy Green Water Solutions znajdują się też rozwiązania dotyczące specjalistycznych pompowni dla wód deszczowych, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużej chłonności gruntu, czyli np. infrastruktura drogowa, kolejowa, tereny skaliste lub podmokłe i zalewowe.” – dodaje Katarzyna Podyma, dyrektor ds. rozwoju Green Water Solutions.

Oprócz wcześniej wymienionych zastosowań, woda deszczowa może być również wykorzystana w celach gaśniczych, do wymiany ciepła, a w niektórych przypadkach nawet jako woda pitna, po odpowiednim jej uzdatnieniu. Niewątpliwie zmiany klimatyczne i świadomość istniejących zagrożeń, związanych z bardzo niskimi zasobami wód gruntowych w Polsce powinny nas skłaniać do rozważenia ekologicznych rozwiązań odzysku wody.

Więcej informacji oraz animacja filmowa dostępne na stronie: www.greenwatersolutions.pl/odzysk-wody-deszczowej/

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ