Partner serwisu
05 lipca 2019

Oczyszczanie wody w przemyśle – odwrócona osmoza

Kategoria: Aktualności

Odwrócona osmoza, ultrafiltracja, demineralizacja wody - techniki uzdatniania wody w kontekście przemysłowym stają się coraz ważniejsze. Większość branż, niezależnie od ich specjalizacji, łączy wykorzystywanie wody na różne sposoby - od standardowego przez wytwarzanie ciepła, pary, ochładzanie, czyszczenie czy mycie. Stąd rośnie znaczenie chemicznego uzdatniania.

Oczyszczanie wody w przemyśle – odwrócona osmoza

Trendy wpisują się jednocześnie w rynkowe potrzeby jak i surowe normy w zakresie ochrony środowiska oraz wykorzystywania wody do celów produkcyjnych. Technologie stosowane przez producentów dają szerokie możliwości wpływu na ostateczną jakość cieczy. Jak odwrócona osmoza, odsalanie wody czy ultrafiltracja membranowa wyglądają w kontekście wykorzystania w zakresie przemysłowym? Zasadnicza - jak wynika np. z analiz firmy Oriontec - jest tu automatyzacja procesów i dobór odpowiedniego zestawu urządzeń oraz zastosowanej technologii.

Odwrócona osmoza przemysłowa

Stacje uzdatniania wody wykorzystujące możliwości, które daje odwrócona osmoza (RO/P) używane są w sytuacji, gdy priorytetem jest jakość. Zestawienie procesów uzdatniania, które mogą mieć zastosowanie w przypadku tej techniki jest niezwykle szerokie: od filtracji na rozwiązaniach żwirowych przez mikrofiltrację i wymianę jonową po adsorbcję na węglu aktywnym czy sterylizację promieniami ultrafioletowymi. Wysokiej jakości urządzenia, na których swoje działanie opiera odwrócona osmoza łączą dziś skuteczność działania i pełną kontrolę procesów. Umożliwiając automatyczne sterowanie, różnorodność filtrów czy wysokociśnieniowe pompy przygotowane są do dużych obciążeń. Jednocześnie samo działanie mechanizmów podlega pełnej kontroli dzięki m.in. czujnikom ciśnieniowym, pływakowemu czujnikowi poziomu wody czy odpornemu na wysokie ciśnienie orurowaniu wraz z cyfrowymi analizatorami przewodnictwa.

Nie tylko membrana odwróconej osmozy

Choć ta technika jest niezmiennie popularna w zastosowaniu przemysłowym, nie można ograniczać się wyłącznie do tej opcji. Metody uzdatniania wody w produkcji to różnorodność metod w zależności od konkretnych potrzeb.

Biorąc pod uwagę mętność, barwę, zapach czy obecność chloru w wodzie - niezbędna jest filtracja na węglu aktywnym w opcji z napowietrzaniem czy flokulacją. Jeśli jednak kluczowa jest ogólna twardość cieczy, uzdatnianie odbywać się powinno poprzez zmiękczanie i odwróconą osmozę. Rozwiązań jest tu więcej - w zależności od przyjętego kryterium. Demineralizacja w przypadku chlorków, ozonowanie i chlorowanie wobec azotynów czy wymiana jonowa w przypadku siarczanów - to tylko część z metod uzdatniania wody. Szczególnie ważna w bogatym zestawieniu metod jest jednak dezynfekcja poprzez promieniowanie UV, chlorowanie i ozonowanie - skierowana na likwidację bakterii. Wszystkie metody sprowadzają się do wspólnego mianownika: przygotowania wody do konkretnego celu - również stricte przemysłowego. Odwrócona osmoza przemysłowa nie jest więc| jedynym rozwiązaniem stosowanym np. w produkcji.

Jak skutecznie wdrożyć uzdatnianie w przemyśle?

Demineralizacja wody, ultrafiltracja membranowa, odsalanie wody - możliwości przystosowania jej do zastosowania przemysłowego są spore i szerokie. Jak robi się to w praktyce? Ultrafiltracja membranowa doceniana jest w wielu gałęziach gospodarki ze względu na uniwersalność - oprócz usuwania wirusów i bakterii zapewnia też separację koloidów i cząsteczek unoszących się na powierzchni cieczy. W ten sposób ultrafiltracja sprawdza się w przypadku usuwania substancji nadających cieczy charakterystyczne żółte zabarwienie i obniżające ją w kontekście roli surowca. Membrany ultrafiltracyjne - w zależności od gęstości oraz wielkości porów - można dobrać do specyfiki aktywności. Rozwiązania spiralne, najbardziej wrażliwe na poziom zanieczyszczeń są tu ciekawą alternatywą wobec np. droższych, ceramicznych - zdecydowanie bardziej odpornych, ale i generujących wyższe koszty.

Ważne jednak, by odsalanie wody i proces odwróconej osmozy odbywał się przy wykorzystaniu membrany charakteryzującej się dużą żywotnością. Najlepsze właściwości mechaniczne wykazują elementy polimerowe z budową pierścieniową. Szacuje się, że trwałość membran i ich trwałość hydrolityczna powinna sięgać okresu 5-letniego. Tu ważne jest ich odporność na chlor, utleniacze czy biodegradację.

Skuteczność podczas uzdatniania

Duże możliwości wykorzystania daje również demineralizacja - szczególnie popularna w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki procesów wytwarzania produktu końcowego. W sytuacji, gdy jednym z kluczowych czynników jest woda o szczególnie wysokim stopniu czystości, systemy demineralizacyjne gwarantują skuteczną eliminację związków organicznych oraz czynników chemicznych. Demineralizacja wody wsparta pełną automatyką i systemem kontrolującym proces uzdatniania - wraz z analizą odpowiedniego stanu wody - przekłada się na ostateczną, wysoką jakość. I ona - jako ostateczny cel - jest wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie metody uzdatniania wody w ujęciu przemysłowym.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ