Efekt kameleona, recykling energii i VR - jak powstawał Park Wodny w Tychach?
VR pomógł we współpracy z inwestorem
Projektanci obiektu zdradzają również ciekawostki związane z procesem budowy. Okazuje się, że dzięki nowoczesnej technologii, inwestor – Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz ekipa budowlana, mogli obejrzeć obiekt jeszcze przed ostatecznym oddaniem go do użytku.
– Kluczowym momentem było wieszanie wiechy, kiedy to cała budowa została wyposażona w gogle wirtualnej rzeczywistości. Budowlańcy od dwóch lat pracowali przy tym obiekcie, ale dopiero gdy założyli gogle VR, mogli zobaczyć, jak on rzeczywiście będzie wyglądał, jak wizje projektantów przełożą się na rzeczywistość. Wówczas budynek to był właściwie goły żelbet, a oni, dzięki możliwościom dzisiejszej technologii, mogli zobaczyć kameleonową elewację jeszcze zanim została zamontowana. To był ten moment, gdy powiedzieli: „Aha, to tak to ma wyglądać!” – wspomina Paweł Kobierzewski.
– Dzięki modelowi BIM oraz wizualizacji w wirtualnej rzeczywistości łatwiej było także przekonać inwestora do pomysłów studia – VR pozwolił nam pokazać dokładną, prawie „rzeczywistą” wizualizację pomysłu przed rozpoczęciem jej realizacji. To naszym zdaniem bardzo ważny aspekt współpracy. Architekt ma swoją wizję, próbuje ją przedstawić na papierze, ale jest to niezwykle trudne, by w formie płaskich rysunków 2D pokazać coś, co w wyobraźni przestrzennej widzimy w 3D. Inaczej jest, gdy mamy możliwość wyrażenia kreatywności i pokazania inwestorowi tego, co jeszcze nie powstało przy pomocy wirtualnej rzeczywistości. Inwestor, dzięki tym wizualizacjom, zrozumiał nasze intencje i właśnie to przekonało go do naszego pomysłu – mówi Andrzej Truszczyński.
Korki gapiów i tytuł „Budowy Roku”
Jak obiekt odbierają mieszkańcy? Tyszanie nie spodziewali się, że można zaprojektować tak nietypowy budynek z tak estetyczną elewacją, która nie tylko jest czysta i jednorodna stylowo, ale posiada także swój własny charakter i wyróżnia się dzięki synergii efektów świetlnych. Dowodem na to, jak ogromne wrażenie zrobiła ta realizacja, są.... korki na ulicach, które tworzyły się już podczas etapu montażu.
– Mieszkańcy zatrzymywali się, aby przyjrzeć się nowo kładzionej elewacji, robili zdjęcia. Od razu rozbudziło to oczekiwania i było dobrą wizytówką dla nowo powstającego obiektu: jeżeli z zewnątrz wygląda to tak spektakularnie, to wnętrze musi być tylko lepsze – wspomina Andrzej Truszczyński.
A co z odbiorem branży architektonicznej? Obiekt zdobył nagrodę I stopnia w prestiżowym konkursie „Budowa Roku” 2017, a także „Śląską wielką nagrodę budownictwa – 2018”, przyznawaną przez Śląską Izbę Budownictwa. Projekt otrzymał również szereg wyróżnień jeszcze w trakcie realizacji: I miejsce w konkursie na: „Opracowanie Koncepcji Architektoniczno-Funkcjonalnej Parku Wodnego w Tychach” oraz Nagrodę regulaminowa w konkursie na „Projekt budynków z fasadami wentylowanymi z wykorzystaniem paneli elewacyjnych ROCKPANEL”.
Park Wodny mieści się w Tychach przy ulicy Sikorskiego 20. To obiekt całoroczny, który można odwiedzać przez 7 dni w tygodniu. Uroczyste otwarcie odbyło się 30 kwietnia 2018 roku.
Komentarze