Partner serwisu
24 maja 2019

Gmina Chłopice: Za ponad 3 mln zł zmodernizują oczyszczalnię ścieków

Kategoria: Aktualności

Ponad 3 mln zł gmina Chłopice wyda na rozbudowę oczyszczalni ścieków w miejscowości Chłopice. 2 mln 210 tys. 153 zł 56 gr pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wójt gminy Andrzej Homa i przedstawiciel Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska podpisali w czwartek 16 maja stosowną umowę - podaje portal Ekspres Jarosławski.

Gmina Chłopice: Za ponad 3 mln zł zmodernizują oczyszczalnię ścieków

A to oznacza, że inwestycja niebawem się rozpocznie. Najpierw jednak Rada Gminy Chłopice musi podjąć stosowną uchwałę i przeznaczyć na ten cel wkład własny, a mianowicie 989 tys. 544 zł 66 gr. Później urząd przystąpi do procedury przetargowej.

– Jest to bardzo ważna inwestycja dla gminy, ponieważ obecnie funkcjonująca oczyszczalnia w Chłopicach ma już dwadzieścia lat i nie jest tak nowoczesna, jak oczyszczalnie budowane dzisiaj. Przede wszystkim przy upałach czuć osady składowane na zewnątrz. Ma ona także mniejszą przepustowość. Po modernizacji oczyszczalnia zostanie unowocześniona. Na pewno będzie ona bardziej przyjazna dla środowiska i mniej uciążliwa dla mieszkańców – mówi wójt gminy Andrzej Homa. 

Dyrektor Gminnego Zarządu Gospodarką Komunalną Wiesław Gołąb wyjaśnia, że funkcjonująca obecnie oczyszczalnia to oczyszczalnia typu SBR, została oddana do użytku w 1998 r. Ma 200 m sześć. przepustowości na dobę. Obsługuje miejscowości: Chłopice, Boratyn i Jankowice.

– Osady ściekowe odbierane są tradycyjnie na workownicach draimad. Osady są dosuszane za zewnątrz na poletkach osadowych. To powoduje, że w czasie upału mieszkańcy czują odór. Po modernizacji przepustowość zostanie zwiększona do 350 m sześć. na dobę, wbudowany zostanie sitopiaskownik, który będzie odbierał piasek. Zostanie także zamontowana prasa do prasowania osadów ściekowych, a osady będą przechowywane w naczyniu zamkniętym, co wyeliminuje nieprzyjemne zapachy odczuwane do tej pory przez mieszkańców – mówi dyrektor W. Gołąb.

Podpisanie umowy 16 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przez wójta gminy Chłopice Andrzeja Homę oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego  reprezentowany przez członka zarządu Marię Kurowską na dofinansowanie realizacji inwestycji pod nazwą „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Chłopice” rozpoczyna cały proces inwestycyjny, który jest możliwy dzięki staraniom wójta Andrzeja Homy oraz przychylności Zarządu Województwa Podkarpackiego. Zadanie będzie realizowane w ramach osi priorytetowej IV – Ochrona środowiska i naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Całkowita wartość zadania wynosi 3 199 698,22 zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2020 r.

źródło: ekspresjaroslawski.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ