Partner serwisu
24 maja 2019

Wielofunkcyjny zbiornik retencyjny w poznańskim

Kategoria: Aktualności

W ciągu dwóch lat zakończy się budowa zbiornika Tulce, w gminie Kleszczewo, w powiecie poznańskim. Zbiornik powstanie poprzez spiętrzenie wody w rzece wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej, usytuowanej w  sąsiedztwie rzeki Męciny, około 70 m powyżej drogi Tulce–Środa. To ostatni etap realizacji inwestycji. Przedsięwzięcie jest również szansą na rozwój gminy.

Wielofunkcyjny zbiornik retencyjny w poznańskim

Cały obszar charakteryzują niskie wartości odpływu, wynikające z niedoboru opadów i słabo przepuszczalnego podłoża, niemal całkowicie odlesionego.

- Dla naszego resortu to inwestycja strategiczna, omawiana przez nas już w KE – tłumaczy Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wniosek, zgłoszony do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, otrzymał  akceptację. Budowa zbiornika Tulce została również wpisana do Programu Rozwoju Retencji, który ma zapobiegać skutkom suszy w rolnictwie.

- Już nastąpiło wydzielenie terenów pod budowę, co nie było łatwym zadaniem, gdyż ziemia miała wielu właścicieli - informuje Krzysztof Woś, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Priorytetowym celem powstającego zbiornika o pojemności retencyjnej 242 000,00m³ będzie magazynowanie 66 800,00 m³ objętości wody dla nawodnień rolniczych, w tym do nawodnień użytków zielonych.

Problem stepowienia gleb ma w Wielkopolsce szczególne znaczenie. Warto dodać, że w obszarze planowanej inwestycji występują najniższe w Polsce opady roczne - poniżej 550 mm.

- Dlatego każde przedsięwzięcie, które przyczyni się do rozwoju naszego rolnictwa, niezwykle nas cieszy – przekonuje Zbigniew Hoffmann, Wojewoda Wielkopolski. Lokalne władze przede wszystkim zwracają uwagę na wzrost bezpieczeństwa w terenie, zwłaszcza w kontekście ochrony przeciwpowodziowej.

W Tulcach panują doskonałe warunki dla rolnictwa. Na całym jej terenie występują gleby bardzo dobrej jakości. A magazynowanie wody sprzyja podlewaniu upraw.

- Zbiornik wodny być może zmieni mikroklimat i w rejonie pojawią się intensywniejsze opady deszczu – planuje Bogdan Kemnitz, wójt gminy Kleszczewo. Ma nadzieję, że gmina i jej mieszkańcy zyskają oczekiwany teren turystyczno-rekreacyjny.

źródło: wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ