Partner serwisu
16 kwietnia 2019

Wodociągi Warszawskie wezmą udział w akcji Żonkile

Kategoria: Aktualności

Wodociągi Warszawskie, aby upamiętnić 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim,  wezmą udział w akcji „Żonkile”.

Wodociągi Warszawskie wezmą udział w akcji Żonkile

19 kwietnia 1943 r. trzystu bojowców żydowskich, mimo braku szans na wygraną stanęło do walki z niemieckim okupantem. W rocznicę tych wydarzeń, w wielu miejscach stolicy będą rozdawane papierowe żonkile. W tym roku do akcji włączyła się również nasza Spółka, a papierowe kwiaty będą dostępne w punktach obsługi klienta przy pl. Starynkiewicza 5 oraz przy ul. Zaruskiego 4.

Dlaczego żonkile?

Wybór żółtego żonkila jako symbolu pamięci, jest związany z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który ocalał, dzięki pomocy warszawskich kanalarzy Wacława Śledziewskiego i Czesława Wojciechowskiego. W 70. rocznicę wybuchu powstania, zainaugurowano akcję rozdawania papierowych żonkili na pamiątkę bukietu żółtych kwiatów, które co roku Edelman składał w hołdzie poległym pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Od tamtej pory papierowe żonkile uznano za znak pamięci o tych wydarzeniach. Tegoroczna rocznica wybuchu powstania jest szczególna: odbywa się w 100. rocznicę urodzin Edelmana i 10. rocznicę jego śmierci. W związku z tym, władze Warszawy ustanowiły 2019 rok,  Rokiem Marka Edelmana.

Bohaterzy z kanałów

W nocy z 8 na 9 maja 1943 r. grupa kilkudziesięciu powstańców zeszła do kanału włazem znajdującym się przy ulicy Franciszkańskiej. Ich przewodnikami po podziemnych labiryntach byli Wacław Śledziewski i Czesław Wojciechowski, pracownicy Inspekcji Sieci Wodociągów i Kanalizacji. Po kilku godzinach, grupa dotarła w umówione miejsce pod jeden z włazów prowadzących do kanału biegnącego pod ulicą Prostą. Według niektórych źródeł, bojowcy spędzili w kanałach, czekając na transport, nawet 48 godzin. Wśród uratowanych, byli, poza Edelmanem, także m.in. Cywia Lubetkin, Tosia Altman i Michał Rozenfeld. Tamte wydarzenia upamiętnia Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego przy ul. Prostej 51, który odsłonięto w 2010 r.

źródło: mpwik.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ