Partner serwisu
11 kwietnia 2019

Gmina Dębowa Kłoda: Co z oczyszczalnią?

Kategoria: Aktualności

Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Białce oraz sieci kanalizacyjnej wokół jeziora miała się rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni. Rozstrzygnięto nawet przetarg na wyłonienie wykonawcy, ale nie wiadomo, czy gminę będzie stać na kredyt, żeby pokryć wkład własny - podaje portal slowopodlasia.pl.

Gmina Dębowa Kłoda: Co z oczyszczalnią?

W pierwszym etapie zaplanowano budowę hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków o wydajności dobowej do 180 metrów sześciennych oraz budowę około 4 km sieci kanalizacyjnej wokół jeziora, do której miały zostać przyłączone wszystkie nieruchomości na tym terenie. W kolejnym etapie sieć miała być rozprowadzona po całej miejscowości w celu podłączenia do niej budynków jednorodzinnych.

Na wykonanie pierwszej części prac samorząd dostał 2 mln zł dofinansowania. Drugie tyle musi dołożyć sam. Nie ma jednak możliwości wygospodarowania takiej kwoty w budżecie. Musi więc zaciągnąć kredyt, co jak się okazuje nie będzie proste. - Nie ukrywam, że gmina jest zadłużona, a do tego planowanych jest sporo innych, nieco mniejszych inwestycji. Wobec tego nie wiem, czy na dzisiaj będzie nas stać na zaciągnięcie tak dużego kredytu, jaki jest potrzebny dla Białki – tłumaczy wójt Grażyna Lamczyk.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy został jednak ogłoszony. Zgłosiły się cztery firmy, w tym jedna z Czech. Najkorzystniejszą cenę zaproponowało przedsiębiorstwo z Radzynia Podlaskiego, ale nie wiadomo, czy w tej sytuacji gmina podpisze z nim umowę. Nie wiadomo również, czy władzom uda się wydłużyć termin wykonania inwestycji na czas zdobycia zdolności kredytowych. Niewykluczone, że pozyskane pieniądze przepadną i Białka na budowę oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji będzie musiała czekać kolejne lata.

źródło: slowopodlasia.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ