Partner serwisu
29 marca 2019

Kanał Śląski i droga wodna górnej Wisły - szanse i wyzwania

Kategoria: Aktualności

O idei przedsięwzięcia i wielowymiarowym aspekcie społeczno-gospodarczym rozmawiano 22 marca br. w Sosnowcu, na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas konferencji pn. „Kanał Śląski i droga wodna górnej Wisły - szanse i wyzwania".

Kanał Śląski i droga wodna górnej Wisły - szanse i wyzwania

Budowa Kanału Śląskiego może przyczynić się do rozwoju spójnego systemu śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Jego głównym celem jest połączenie Odrzańskiej Drogi Wodnej z drogą wodną górnej Wisły.

Wydarzenie wpisuje się w prace Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nad opracowaniem Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Konferencja objęła swoją tematyką najważniejsze zagadnienia pozwalające rozwijać dalsze koncepcje planowanego do budowy Kanału Śląskiego. Przedstawiono opinie środowiska naukowego oraz interesariuszy rozwoju żeglugi śródlądowej w zakresie zagadnień technicznych, ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, co może zostać wykorzystane w dalszych analizach prowadzonych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Konferencja była okazją do wymiany wiedzy na temat planowanej inwestycji m.in. dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Podczas konferencji Monika Niemiec-Butryn, dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w MGMiŻŚ, przedstawiła postępy w przygotowaniu Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Poinformowała również o planowanej na przełomie czerwca i lipca 2019 r. konferencji konsultacyjnej rekomendowanego przebiegu Kanału Śląskiego.

Przedstawiciel resortu omówił również wyniki analizy sektora transportu wodnego śródlądowego oraz aktualne działania w zakresie analizy kosztów i korzyści dla modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Natomiast Dorota Dybkowska-Stefek, Szef Biura ds. Odrzańskiej Drogi Wodnej w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., zaprezentowała stan prac w zakresie opracowania koncepcji technicznej budowy Kanału Śląskiego.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ