Partner serwisu
20 marca 2019

Karolina Skalska-Józefowicz: Czasem lepiej wydać więcej na inwestycję

Kategoria: V Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

– Trzeba wyważyć, czy na pewno chcemy minimalizować cenę za przeprowadzenie inwestycji, płacąc potem duże pieniądze za utrzymanie i eksploatację – mówi dr inż. Karolina Skalska-Józefowicz, Manager Ekspert KPMG Advisory Sp. z o.o. Sp.k.

Karolina Skalska-Józefowicz: Czasem lepiej wydać więcej na inwestycję

Jak ocenia pani zarządzanie w spółkach wod-kan w Polsce?

Zarządzanie wygląda bardzo różnie. Są spółki, które są naprawdę świetnie zarządzane: na światowym i europejskim poziomie. Natomiast są też spółki, w których zarządzanie i sposób prowadzenia organizacji pozostawia wiele do życzenia i jest tam też wiele do zrobienia i do poprawy.

Zarządzanie majątkiem. Czy tworzenie inwestycji jest jego najistotniejszym elementem, czy tylko jednym z wielu składowych?

Zarządzanie majątkiem obejmuje całokształt działań związanych z utrzymaniem majątku. Począwszy od przygotowania procesu inwestycyjnego, poprzez prowadzenie tego procesu, cały okres eksploatacji aż do likwidacji danego aktywa. Także inwestycje są istotnym elementem (ale oczywiście nie jedynym) tego całego procesu.

Przygotowując inwestycję trzeba brać pod uwagę zarówno koszt prowadzenia samej inwestycji, jak i później koszty eksploatacyjne, które są najczęściej wielokrotnie większe w całym cyklu życia aktywa, niż sam koszt inwestycyjny. Trzeba wyważyć, czy na pewno chcemy minimalizować cenę za przeprowadzenie inwestycji, wydając potem duże pieniądze na utrzymanie i eksploatację, czy może włożyć trochę więcej kapitału w proces inwestycyjny, a za to – zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych.

To wszystko można oczywiście policzyć. Oczywiście, że to będą szacunki, bo jeśli mamy aktywa, których okres użyteczności to rząd 30, czy nawet 40 lat (a niektóre sieci są użytkowane i dłużej), to trudno precyzyjnie oszacować wszystkie koszty. Natomiast, na pewno trzeba takie analizy wykonywać. Jak najwięcej policzyć i dobrze zaplanować.

Rozmawiał Szymon Kamczyk, Adventure Media

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ