Partner serwisu
20 lutego 2019

Rachunek wyników działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego

Kategoria: V Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN

Co w tym temacie ma do powiedzenia dr hab. inż. Roman Kotapski, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Biuro Rachunkowości Zarządczej MARINA? Dowiemy się podczas V Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN (20-22 lutego 2019 r., Szczyrk).

Rachunek wyników działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego

Przedstawienie wyników przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, zarówno planowanych, jak i rzeczywistych, wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi rachunkowości zarządczej. Takim narzędziem jest rachunek wyników, który uwzględnia koszty czynników technologiczno-organizacyjnych realizacji usług, w tym zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Można wyróżnić następujące rachunki wyników m.in.:

  • przedsiębiorstwa wod-kan z uwzględnieniem realizowanych usług,
  • produkcji wody,
  • usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę z uwzględnieniem poszczególnych miejscowości,
  • poszczególnych oczyszczalni ścieków,
  • zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków z uwzględnieniem poszcze­gólnych miejscowości,
  • usług towarzyszących, np. kanalizacji deszczowej.

Rachunek wyników, a w zasadzie ich zestaw, jest elementem całego systemu planowania i kontroli działalności przedsiębiorstwa; jest zatem powiązany z budżetami. Do jego sporzą­dzenia niezbędny jest zestaw danych liczbowych. Dane o przychodach i kosztach działalności przedsiębiorstwa znajdują się w systemie ewidencji księgowej. Dlatego też na potrzeby sporządzenia tego typu rachunków wyników musi być odpowiednio zbudowany zakładowy plan kont. Najczęściej nie ma on nic wspólnego z wzorcowym zakładowym planem kont. Musi być indywidulanie opracowany dla każdego przedsiębiorstwa wod-kan.

Tego typu rachunki wyników, w przeciwieństwie do rachunku zysków i strat sporządzanym zgodnie z ustawą o rachunkowości, mogą pomóc m.in. w kształtowaniu polityki taryfowej, inwestycji w infrastrukturę czy też zarządzania kosztami przedsiębiorstwa.

fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ