Partner serwisu
08 lutego 2019

Wodociągi dotrą do kolejnych mieszkańców Sądecczyzny

Kategoria: Aktualności

Sądeckie Wodociągi chcą wydać 17 milionów złotych na inwestycje w 2019 roku. Sieć kanalizacyjna systematycznie wzrasta. W 2000 roku było to 200 km, a teraz ponad 800 km tejże sieci. Spółka ma w planach jest m.in. rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową w rejonie ul. I brygady w Nowym Sączu - podaje portal rdn.pl.

Wodociągi dotrą do kolejnych mieszkańców Sądecczyzny

– Spowoduje to mniejszy napływ ścieków do oczyszczalni, co poprawi parametry pracy i obniży koszty funkcjonowania. Zostanie wybudowany też wodociąg na osiedlu Piątkowa na ulicy Świt, Jodłowa i Promienna. Wodociąg powstanie też na ulicy Tischnera w Starym Sączu – informuje Janusz Adamek, prezes Sądeckich Wodociągów.

W oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu wymieniony zostanie również kongenerator, czyli urządzenie produkujące energię elektryczną i cieplną z biogazu. Dzięki temu oczyszczalnia ma być wystarczalna energetycznie przez cały rok.

Wśród innych inwestycji są m.in. modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej przy ulicach: Krasickiego, Lwowskiej i Kraszewskiego w Nowym Sączu i wymiana wodociągu podwieszonego do mostu na rzece Poprad w Popowicach.

Sądeckie Wodociągi produkują też energię elektryczną i cieplną

W oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu w roku 2018 wyprodukowano prawie 2,5 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 3,5 tys. MWh energii cieplnej. Pochodzą one z odnawialnego źródła energii, jakim jest biogaz. Gaz ten powstaje w procesie fermentacji osadów ściekowych. – Wyliczyliśmy, że wytwarzanie tej energii elektrycznej i cieplnej w konsekwencji skutkuje niespaleniem w elektrociepłowniach około 3000 ton węgla – wyjaśnia Józef Ciuła, wiceprezes Sądeckich Wodociągów.

Dzięki tym rozwiązaniom do atmosfery dostaje się mniej dwutlenku węgla. Wymiana kongeneratora w oczyszczalni ścieków pozwoli na wytworzenie większej ilości energii. Po modernizacji jednostka będzie miała moc powyżej 0,5 megawata. Wtedy oczyszczalnia będzie produkowała nadwyżkę energii, która będzie mogła być wykorzystana do zasilania urządzeń spółki. Są nimi m.in cztery samochody elektryczne Sądeckich Wodociągów.

źródło: rdn.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ