Partner serwisu
07 lutego 2019

Mniej dwutlenku węgla w atmosferze dzięki Sądeckim Wodociągom

Kategoria: Aktualności

Tylko w 2018 r. Spółka Sądeckie Wodociągi wyprodukowała prawie 2,5 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 3,5 tys. MWh energii cieplnej. Dla porównania energia ta wystarczyłaby, żeby ogrzać i zapewnić energię elektryczną dla tysiąca domów w ciągu całego roku.

Mniej dwutlenku węgla w atmosferze dzięki Sądeckim Wodociągom

– Wyprodukowana w oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu energia elektryczna i cieplna pochodzi z odnawialnego źródła energii, jakim jest biogaz. Gaz ten powstaje w procesie fermentacji osadów ściekowych – mówi dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes Spółki Sądeckie Wodociągi. – Dzięki takiemu rozwiązaniu do atmosfery trafia rocznie mniej dwutlenku węgla, bo spala się mniej nawet o trzy tysiące ton węgla energetycznego.

Sądeckie Wodociągi prowadzą pracę nad dalszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na ten rok zaplanowana jest wymiana urządzenia, które z biogazu wytwarza energię elektryczną i ciepło. Zostanie zakupiony nowy zespół kogeneracyjny o wyższej mocy wytwórczej. Po inwestycji oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu będzie w pełni samowystarczalna energetycznie.

Pod koniec ubiegłego roku przedsiębiorstwo otworzyło stację ładowania pojazdów elektrycznych na sądeckim rynku.

– Stacja ładowania pojazdów jest zasilana także energią elektryczną wytwarzaną w oczyszczalni ścieków. Energia ta wprowadzana jest do sieci energetycznej – dodaje Ciuła. – Urządzenie niewątpliwie przyczynia się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych emitowanych do powietrza.

Napędzane energią elektryczną są aktualnie cztery samochody Sądeckich Wodociągów, wykorzystywane głównie na terenie Nowego Sącza. W wyniku wyeliminowania oleju napędowego jako paliwa do zasilania pojazdów, pojawia się redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery o około 15 ton rocznie.

Działania przedsiębiorstwa związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii przyczyniają się do poprawy jakości środowiska naturalnego regionu, ale także do optymalizowania kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ