Partner serwisu
05 lutego 2019

W Kunowej powstanie stacja uzdatniania wody

Kategoria: Aktualności

Gmina Skołyszyn wkrótce rozpocznie budowę gminnego systemu zaopatrzenia w wodę dla miejscowości Harklowa, Kunowa i Pusta Wola. To kolejny etap zadania realizowanego przy wsparciu finansowym środków unijnych.

W Kunowej powstanie stacja uzdatniania wody

W ubiegłym roku gmina Skołyszyn przystąpiła do realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodnościekowej przy wsparciu finansowym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pierwszy etap prac polegał na rozbudowie istniejącej stacji uzdatniania wody w Skołyszynie i dostosowaniu do obowiązujących przepisów. W ramach tego zadania powiększono halę filtrów, dobudowano pomieszczenia warsztatowo-garażowe, dobudowano pomieszczenie chlorowni, jak również pomieszczenie agregatu. Urządzono również zaplecze socjalne dla pracowników, budynek został docieplony, pokryty nowym dachem. Dodatkowo wykonano nowe instalacje, powstało także nowe ogrodzenie oraz place manewrowe. Koszt zadania wyniósł prawie 1 mln 800 tys. zł.

W ramach prac został zmodernizowany układ technologiczny, dzięki czemu zwiększono wydajność stacji uzdatniania wody w Skołyszynie z 200 do 300 metrów sześciennych na dobę z możliwością dalszej rozbudowy. Stacja jest w pełni zautomatyzowana, wyposażona w agregat prądotwórczy, który umożliwi jej pracę w sytuacjach awaryjnych – zaznacza Bogusław Kręcisz, wójt gminy Skołyszyn.- W ubiegłym roku wykonano cztery nowe ujęcia wody na terenie Kunowej, które docelowo mają dostarczyć mieszkańcom 330 metrów sześciennych wody na dobę. Dodatkowo zagospodarowano dwie istniejące studnie. Koszt tych prac wyniósł blisko 500 tys. zł – dodaje włodarz gminy.

Kolejnym etapem inwestycji jest budowa gminnego systemu zaopatrzenia w wodę w miejscowościach Harklowa, Kunowa i Pusta Wola wraz z niezbędną infrastrukturą. W ramach zadania przewiduje się również budowę zbiornika magazynowego wody o pojemności docelowo 200 metrów sześciennych oraz około 7 kilometrów sieci rozdzielczej. Planowana inwestycja umożliwi podłączenie 120 gospodarstw domowych. Przyłącza będą realizowane w przyszłym roku.

Zadanie będzie realizowane w procedurze zaprojektuj i wybuduj

Obecnie trwa przetarg nieograniczony. Wykonawcy mogą składać oferty do 5 lutego br. Jak podkreśla wójt Kręcisz prace związane z realizacją inwestycji mają się zakończyć do 2 września br. - Sieć wodociągowa zostanie podpięta do studni, które powstały w Kunowej, aczkolwiek nie zabezpieczy wszystkich potrzeb mieszkańców, jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę. To ostatni etap tego zadania, natomiast łączna wartość wszystkich prac wynosi 3 mln 850 tys. zł., przy dofinansowaniu na poziomie blisko 2 mln zł. W kolejnych latach będziemy poszukiwać możliwości dofinansowania zadań związanych z rozbudową sieci wodociągowej w celu kontynuacji inwestycji w tym zakresie - kwituje wójt.

źródło: jaslo4u.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ