Przedsiębiorstwa wod-kan a cyberbezpieczeństwo
Przedsiębiorstwa wod-kan wobec wyzwań wynikających z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to tytuł prezentacji, z którą podczas V Konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem Wod-Kan wystąpi Mikołaj Maśliński, SMM Legal.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 1560; dalej: „UKSC”) na gruncie polskiego systemu prawnego doszło do wprowadzania regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa systemów informatycznych na poziomie odnoszących się w sposób kompleksowy do najbardziej istotnych sektorów gospodarki. Co istotne, nowe przepisy w obszarze cyberbezpieczeństwa wywierają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Należy bowiem zauważyć, że przedsiębiorstwa wod-kan niezależnie od formy prawnej prowadzenia działalności (zakład budżetowy czy też spółka prawa handlowego) są kwalifikowane na gruncie Ustawy do kategorii podmiotów publicznych. Ponadto, niektóre z przedsiębiorstw wod-kan mogą zostać zaklasyfikowane także do grupy operatorów usług kluczowych, w przypadku łącznego spełnienia wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 5 ust. 2 UKSC i wydania decyzji w tym przedmiocie przez właściwy organ ds. cyberbezpieczeństwa, tj. ministra właściwego ds. gospodarki wodnej.
Mając na uwadze powyższe, celem referaty jest syntetyczne przestawienie nowych uregulowań prawnych wynikających z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ponadto, w trakcie wystąpienia zostaną wskazane działania, które powinno podjąć przedsiębiorstwo wod-kan uznane za podmiot publiczny lub operatora usługi kluczowej.
Komentarze