Partner serwisu
12 grudnia 2018

Ruszyła modernizacja słubickiej oczyszczalni ścieków

Kategoria: Aktualności

Przed nami kolejny etap projektu związanego z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej w Słubicach. Tym razem prace ruszają na oczyszczalni ścieków. Czeka ją solidna modernizacja i rozbudowa - podaje portal Słubice24.pl.

Ruszyła modernizacja słubickiej oczyszczalni ścieków

10 grudnia w siedzibie Zakładu Usług Wodno-Ściekowych odbyła się konferencja prasowa, na której prezes spółki Kazimierz Góra opowiedział o szczegółach inwestycji. Odbyło się też podpisanie umowy z firmą, która wykona modernizację. To spółka Hydro Marko z Jarocina wyłoniona we wcześniejszym przetargu - na spotkaniu w Słubicach reprezentowana przez samą prezes Marię Plutę.

Co konkretnie zostanie wykonane?

- Przedmiotem robót jest budowa i przebudowa istniejącego węzła biologicznego oczyszczania ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą – wyjaśnia K. Góra.

Słubicka oczyszczalnia, która powstała w 1996 roku, wzbogaci się o nowy reaktor SBR, kluczowy element całej „układanki” w procesie technologicznym. To właśnie do niego trafiają ścieki i w nim odbywa się ich właściwe oczyszczanie. Zostanie również wybudowany dodatkowy punkt zlewczy, dołożona nowoczesna automatyka, a obecne urządzenia będą poddane modernizacji. Zagospodarowany zostanie również teren oczyszczalni.

Jak przekonuje K. Góra, dzięki zmianom nastąpi zwiększenie przepustowości oczyszczalni. A powstała w ten sposób rezerwa umożliwi przyjmowanie większość ilość ścieków.

- Jest to niezbędne do uzyskania efektu ekologicznego, który został zapisany w umowie o dofinansowanie ze środków UE – dodaje prezes ZUWŚ.

Właśnie wspomniane środki unijne odgrywają tu kluczową rolę

Sam koszt rozbudowy i modernizacji oczyszczalni to 7,7 mln zł. Ale to tylko część większego projektu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice”. Obejmuje on kilka zadań, w tym trwającą równolegle renowację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Całkowity budżet to 68,5 mln zł, ale z tego ponad 35 mln pochodzi z funduszy UE. Przedsięwzięcie wspomógł pożyczką także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Więcej na portalu Słubice24.pl

źródło: slubice24.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ