Partner serwisu
27 listopada 2018

Trwają konsultacje społeczne w sprawie Jeziora Jamno

Kategoria: Aktualności

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zainicjowało konsultacje społeczne, by wysłuchać głosu mieszkańców okolicznych terenów, samorządowców, ekologów, przedsiębiorców oraz innych użytkowników Jamna. W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie odbyło się posiedzenie zespołu roboczego zajmującego się przygotowaniem koncepcji przebudowy Kanału Jamneńskiego.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie Jeziora Jamno

- W tej chwili przystępujemy do ogłoszenia przetargu na wykonanie koncepcji, która kompleksowo rozwiąże problemy Węzła Wodnego Jamneńskiego. Planowane jest przebudowanie wejścia kanału od strony Morza Bałtyckiego, liczymy na zaangażowanie Urzędu Morskiego w Słupsku – mówił podczas spotkania Wojciech Skowyrski, Z-ca Dyrektora Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą w PGW Wody Polskie.

Dodał, że usterowione zostaną także wrota sztormowe a w ramach węzła przedstawione zostaną trzy warianty rozwiązań. Rozpatrywany będzie także element mostu zwodzonego pozwalającego na przejście do mariny, która będzie zlokalizowana po lewej stronie kanału. W ramach opracowania przygotowane zostanie studium wykonalności obejmujące cały temat.

Debata odbyła się w piątek, 23 listopada br. Kolejny raz dyskutowano nad koncepcją, która będzie w najszerszym stopniu zaspokajać rozmaite interesy i oczekiwania grup społecznych korzystających z Jeziora Jamno. Podczas spotkania w Szczecinie, w odróżnieniu od wcześniejszych dyskusji w Mielnie czy w Koszalinie, dyskutowano nad konkretną koncepcją i możliwością wdrażania jej w życie. Przedstawiciele strony społecznej zobowiązali się w ciągu trzech tygodni opracować zarys projektu i skonsultować go z Urzędem Miasta w Koszalinie i Urzędem Gminy w Mielnie. Wiele kwestii pozostaje jeszcze do uzgodnienia, ale widać, że z każdej strony jest chęć współpracy i rozwiązania problemu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych, które zainicjowały konieczność zmian w obrębie nurtu jamneńskiego, przedstawiciele Urzędów Miasta z Mielna i z Koszalina oraz dyrekcja Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie i dyrektor Zarządu Zlewni w Koszalinie. Posiedzenie zespołu roboczego miało na celu wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego jeziora jamneńskiego. Zadaniem zespołu roboczego jest pogodzenie konieczności troski o zagadnienia ekologiczne, przeciwpowodziowe, turystyczne oraz gospodarcze, bo Jezioro Jamno to jeden z najszerzej zagospodarowanych akwenów w województwie zachodniopomorskim

Dyrektor Skowyrski zaznaczył, że Wody Polskie mają zagwarantowane pieniądze i oczekują od Urzędu Miasta w Mielnie jaką marinę zamierza wybudować. Wody Polskie chcą, by opracowany projekt nie był sprzeczny z planami rozwoju gmin czy powiatów i brał pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Ze słów przedstawicieli urzędów obecnych na posiedzeniu wynika, że ani magistrat w Mielnie ani w Koszalinie nie ma jeszcze w planach strategicznych budowy portu żeglarskiego, ale jednocześnie nie ma deklaracji, że takie zadanie nie będzie realizowane w przyszłości. Koncepcja przygotowana dla PGWWody Polskie musi być więc tak opracowana, by nie zablokować możliwości realizacji zadań za kilka lat. Przedstawiciele Jacht Klubu Koszalińskiego razem z zawiązanym zespołem społecznym zobowiązali się do przygotowania koncepcji realizacji zadania. Z deklaracji strony społecznej wynika, że zostanie ona skonsultowana z urzędami oraz z przedsiębiorcami. 

Na koniec spotkania Dyrektor Skowyrski jeszcze raz zadeklarował chęć współpracy przy naprawie wrót sztormowych. Powiedział, że podobnej deklaracji oczekuje także ze strony władz miejskich. Zebranych poprosił o  zestawienie wszystkich projektów naprawczych, które chcieliby realizować. - Uważam że powinniśmy zawrzeć porozumienie. Państwo też powinniście przedstawić reprezentantów swojego otoczenia, swoich środowisk i powinniśmy właśnie z takimi osobami się spotykać, żeby to grono było wąskie, ale konstruktywnie i merytorycznie żebyśmy mogli na te tematy porozmawiać – podsumował spotkanie Tomasz Pietras, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Kolejne spotkanie zespołu roboczego odbędzie się jeszcze w 2018 roku

Tym razem miejscem dyskusji o przyszłości Jeziora Jamno będzie prawdopodobnie Koszalin.

Celem działania PGWWody Polskie oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest przywrócenie równowagi ekologicznej na Jeziorze Jamno. Została ona w poważny sposób zakłócona, gdy wybudowano wrota sztormowe. Podczas planowania i prowadzenia inwestycji przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji głos społeczności lokalnej, samorządowej i środowisk ekologicznych nie został we właściwy sposób wysłuchany. Konsekwencją tego było powstanie inwestycji, która nie spełnia swojej roli i powoduje postępującą degradację jednego z najpiękniejszych jezior województwa zachodniopomorskiego. Zaalarmowani przez mieszkańców pracownicy Zarządu Zlewni w Koszalinie oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie przy wsparciu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i MGMiŻŚ rozpoczęli proces odwracania negatywnego oddziaływania na Jezioro Jamno powstałej w 2013 roku inwestycji.

źródło: kzgw.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ