Partner serwisu
19 października 2018

W 4 lata Rzeszów zainwestował w oczyszczalnię ścieków 100 mln zł

Kategoria: Aktualności

Ponad sto milionów złotych zainwestowało w ciągu czterech lat Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w oczyszczalnię ścieków przy ulicy Ciepłowniczej w Rzeszowie. Kolejne inwestycje, na czele z budową suszarni osadów są już na ukończeniu - podaje portal nowiny24.pl.

 

W 4 lata Rzeszów zainwestował w oczyszczalnię ścieków 100 mln zł

Osady są odpadami powstającymi w procesie oczyszczania ścieków. Rocznie powstaje ich tu 20 tysięcy ton. Około 4 tysiące udaje się częściowo wysuszyć w specjalnych szklarniach. Powstaje z nich produkt składający się w 60 procentach z suchej masy. Pozostałe 16 tysięcy ton trzeba wywozić w formie mokrej. Po modernizacji oczyszczalni będzie można wykorzystać je w procesie produkcji cementu, a także do spalania z odpadami komunalnymi.

- Chociaż termin zakończenia prac upływa w czerwcu przyszłego roku, suszarnia jest gotowa i została już uruchomiona. Jej możliwości są o wiele większe, niż aktualne zapotrzebowanie miasta, została zbudowana z myślą o dalszym rozwoju Rzeszowa – mówi Robert Nędza, prezes MPWiK Rzeszów.

Na terenie oczyszczalni ścieków zakończono już także hermetyzację części zbiorników na ścieki. Dzięki temu ich przykry zapach nie będzie już uciążliwy dla otoczenia. W tym celu specjalnym laminatem przykryto zarówno zbiornik retencyjny, jak i dwa wstępne osadniki.

Do tych osadników trafiają surowe ścieki i to one są główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Ze wszystkich przykrytych zbiorników powietrze będzie teraz odprowadzane poprzez biofiltry. Poprawa będzie bardzo duża – tłumaczy prezes Nędza. Budowa suszarni, której koszt wynosi 62 mln zł brutto, jest jednym z 10 zadań inwestycyjnych na które MPWiK uzyskał dofinansowanie z funduszy UE. Łączny koszt całego projektu to prawie 115 mln zł brutto.

Więcej informacji na portalu nowiny24.pl

źródło: nowiny24.pl
Ekoz
2018-10-24
Działaniom inwestycyjnym MPWiK w Rzeszowie w zakresie modernizacji oczyszczalni ścieków należy przyklasnąć. Widać myślenie dla przyszłości rozwijającego się miasta.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ