Partner serwisu
12 września 2018

Gmina Rzgów: Oczyszczalnia rośnie nie tylko w górę

Kategoria: Aktualności

Nawet gołym okiem widać ogromne postępy na placu rozbudowy oczyszczalni ścieków, której możliwości przerobowe mają być podwojone. Roboty skupiają się na wykonaniu robót żelbetowych – w komorach osadu czynnego. Powstają ściany zewnętrzne i ściany działowe - można przeczytać na portalu rzgow.pl.

Gmina Rzgów: Oczyszczalnia rośnie nie tylko w górę

W ogromnym, okrągłym osadniku wtórnym trwa zbrojenie płyty dennej. Ściana osadnika będzie miała wysokość 3 metrów, ale nad nią powstanie kołnierz, po którym będzie obracała się karuzela, jak pracownicy budowy nazywają zgarniacz osadów.
 

- Na szczęście opady nic nam nie popsuły - mówi Jan Jaskuła, kierownik robót, który przed laty budował także starszą część rzgowskiej oczyszczalni u schyłku ubiegłego stulecia. - Teraz spodziewamy się wejścia na budowę podwykonawców, którzy odpowiadają za budowy suszarni osadów.
 

- Suszarnia będzie stanowiła ukoronowanie całego procesu technologicznego - dodaje dyr. Beata Jasiukiewicz, dyrektor Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Dziś osady ściekowe przechodzą przez prasę do osadów, w efekcie czego uzyskują postać pasty, która jest wykorzystywana rolniczo. Po rozbudowie oczyszczalni osady będą trafiać na pola w postaci suchej. Nowinką technologiczną będzie też urządzenie rozdrabniające szmaty, watę, plastikowe pałeczki i inne zanieczyszczenia stałe ścieków w punkcie zlewnym dla wozów asenizacyjnych. Jak tylko zakończy się budowa bliźniaczego bloku biologicznego, stary zostanie poddany remontowi kapitalnemu.

Wartość umowy to 16 milionów 359 tysięcy złotych brutto

Kwota powyższa ma charakter ryczałtowy, tzn. nie może ulec zmianie. W związku z dwuletnim cyklem inwestycji, gmina uzgodniła z wykonawcą podzielenie płatności – kwota należności w roku 2018 nie może przekroczyć 6,5 miliona złotych brutto. Ceny robót w załączonym do umowy kosztorysie nie będą podlegały waloryzacji ze względu na inflację. Termin zakończenia prac ustalono na koniec września przyszłego roku. Wykonawca udzieli 40-miesięcznej gwarancji na roboty budowlane oraz na zamontowane urządzenia. Niezależnie od uprawnień z tytułu rękojmi, wykonawca udzieli 5-letniej gwarancji na prace budowlane i montażowe.

Gmina Rzgów realizuje rozbudowę oczyszczalni w ramach projektu pt: „Rozwiązanie problemu odbioru i oczyszczania ścieków w gminie Rzgów odpowiedzią na problem czystości Stawów Stefańskiego w Łodzi” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wielkość otrzymanego dofinansowania ze środków pomocowych wynosi  8 milionów 438 tysięcy 237,08 złotych, czyli 51,58% kosztów całkowitych inwestycji.

Istniejąca oczyszczalnia została zaprojektowana na przepustowość ok. 1500 m sześciennych ścieków na dobę. Plany obejmują wzniesienie budynku technologicznego, budowę stacji zlewnej, komory osadu czynnego, osadnika wtórnego, przepompowni osadów ściekowych, budynku prasy i pompy ciepła, suszarni słonecznej, placu manewrowego, obiektu z zewnętrznym agregatem prądotwórczym, silosu na wapno. 

Poza tym wykonawca przeniesie sitopiaskownik, zmodernizuje przepompownię ścieków, budynek magazynowy, komory osadu czynnego, osadnik wtórny, przepompownię osadów ściekowych, budynek techniczny z wydzieloną sterownią i częścią magazynową.

źródło: rzgow.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ