Partner serwisu
11 września 2018

25 lat Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kategoria: Aktualności

Dzisiaj, 11 września 2018, w Warszawie odbywają się ogólnopolskie uroczystości związane z jubileuszem 25 – lecia działalności Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

25 lat Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ponad 41 miliardów złotych na 166 tysięcy zadań, m.in. na walkę ze smogiem i niską emisją, instalację kolektorów słonecznych, budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków – to bilans 25 – letniej działalności wfośigw. Ekologiczne Fundusze wspierają zrównoważony rozwój gospodarczy i tworzenie „zielonych” miejsc pracy, a z efektów ekoinwestycji korzystają miliony Polaków. Do powietrza trafiło blisko 10 milionów ton mniej dwutlenku węgla. Wybudowane sieci wodno-kanalizacyjne o łącznej długości około 100 000 km wystarczyłyby, aby okrążyć kulę ziemską dwa i pół raza. W Polsce trudno wskazać gminną instalację służącą ochronie środowiska, która nie uzyskała pomocy finansowej z Funduszy. Wybudowano i zmodernizowano ponad 3 000 komunalnych oczyszczalni ścieków. Z finansowej pomocy Funduszy korzystają m.in. samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy państwowe jednostki budżetowe.

W Polsce od ćwierćwiecza działa unikatowy w skali Europy i świata system finansowania ochrony środowiska, którego ważną częścią jest 16 Wojewódzkich Funduszy, współpracujących z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska. Wojewódzkie Fundusze to niezależne instytucje, które mają zbliżone cele ustawowe, jak funkcjonujący na terenie całego kraju NFOŚiGW z tym, że ich działalność obejmuje głównie przedsięwzięcia na szczeblu regionalnym.

źródło: wfos.gdansk.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ