Partner serwisu
31 sierpnia 2018

Prezes Wód Polskich apeluje do samorządów z zachodniopomorskiego o powstrzymanie podwyżek opłat za wodę

Kategoria: Aktualności

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z województwa zachodniopomorskiego ustalają jedne z najwyższych cen za wodę i ścieki w Polsce. O przyczynach tej sytuacji mówił w czwartek 30 sierpnia w Szczecinie Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podczas konferencji prasowej.

Prezes Wód Polskich apeluje do samorządów z zachodniopomorskiego o powstrzymanie podwyżek opłat za wodę

Do 12 marca 2018 r. do PGW Wody Polskie wpłynęło 2561 wniosków o zatwierdzenie taryf wodno-kanalizacyjnych. Wszystkie wnioski, które wpłynęły w tym terminie zostały już rozpatrzone. 2245 taryf jest już taryfami ostatecznymi, ogłoszonymi i w większości przypadków już obowiązującymi (dane aktualne dnia 28 sierpnia). Jedne z najwyższych cen w Polsce zostały skalkulowane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z obszaru województwa zachodniopomorskiego. Z tego powodu w czwartek zorganizowano konferencję prasową, podczas której Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca zaapelował do władz gmin o niepodwyższanie cen wody.

Ustalania stawek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków to zadanie gmin, które odpowiadają za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

„Muszę zauważyć, że niektóre samorządy próbują wykorzystać sytuację i zrzucić na Wody Polskie odpowiedzialność za podwyżki. Apelujemy do samorządów, do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, by nie upierały się przy podwyższaniu opłat mieszkańcom” - powiedział prezes Przemysław Daca. „Podejmowane są próby scedowania na mieszkańców wysokich kosztów funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw” - dodał Prezes Wód Polskich.

Ponad 30% odwołań od decyzji regionalnego zarządu Wód Polskich rozpatrywanych w drugiej instancji pochodzi właśnie z województwa zachodniopomorskiego.

„To niepokojące zjawisko, stąd nasz dzisiejszy apel i konferencja” – powiedział prezes Przemysław Daca.

Wysokie koszty za wodę i ścieki wynikają z drogich i przewymiarowanych inwestycji, zrealizowanych w przeszłości, za które obecnie spłacane są ogromne kredyty. Realizację inwestycji zatwierdzały gminy nie oglądając się na konsekwencje finansowe dla mieszkańców.

„Do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wpłynęły 133 wnioski. 72 z nich jest już zatwierdzonych (stan na 29 sierpnia) i w większości przypadków obowiązują. Dla pozostałych wniosków wydano decyzję negatywną, w tym do organu II instancji wpłynęło 29 odwołań od negatywnych decyzji szczecińskiego oddziału Wód Polskich” – mówi Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Wspomniane odwołania są obecnie rozpatrywane. Powodem niezatwierdzenia taryfy przez RZGW były błędy formalne lub nieuzasadnione wzrosty cen opłat za wodę.

źródło: kzgw.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ