Partner serwisu
20 sierpnia 2018

Renowacja warszawskiej sieci kanalizacyjnej

Kategoria: Aktualności

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. eksploatuje ponad 4100 km sieci kanalizacyjnej, którą średnio każdego dnia odprowadzanych jest blisko 530 tys. m3 ścieków. Aby zapewnić ich niezakłócony i bezpieczny odbiór systematycznie rozbudowuje się, modernizuje i przebudowuje sieć kanalizacyjną.

Renowacja warszawskiej sieci kanalizacyjnej

Jednocześnie przeprowadzając renowację kanałów, oprócz przywrócenia im parametrów wytrzymałościowych i poprawy warunków hydraulicznych, chronimy środowisko gruntowe, przeciwdziałając zjawisku eksfiltracji, polegającym na przenikaniu ścieków do gruntu oraz zjawisku infiltracji polegającym na przenikaniu wód gruntowych do wnętrza kanałów .

Na czym polega metoda uszczelniania kanału tzw. rękawem?

Kierując się troską o mieszkańców oraz środowisko, od kilku lat na terenie Warszawy prowadzony jest projekt bezwykopowej modernizacji kanałów pozostających w eksploatacji przedsiębiorstwa. Prace renowacyjne polegają na wprowadzeniu do wnętrza kanału specjalnego przewodu rurowego, tzw. długiego rękawa, wykonanego z filcu poliestrowego  nasączonego termoutwardzalnymi żywicami epoksydowymi lub poliestrowymi. Materiał ten jest bezpieczny dla środowiska i Mieszkańców, a jego montaż nie wymaga prowadzenia robót w wykopie otwartym, dzięki czemu ograniczane są do minimum utrudnienia w ruchu samochodowym i pieszym.

Jak wygląda montaż tzw. rękawa?

Zaimpregnowany rękaw  wprowadza się do wyłączonego z pracy odcinka kanału  przez istniejącą studnię rewizyjną na zasadzie inwersji – zjawisko wywijania - wypełniając go wodą lub sprężonym powietrzem. Gdy rękaw zostanie całkowicie rozwinięty, można przystąpić do jego  utwardzania. W tym celu uruchamiane jest kotłownia, która w obiegu zamkniętym ogrzewa wodę lub sprężone powietrze wraz z parą wodną znajdującą się wewnątrz rękawa do temperatury utwardzania (60 -120 oC). Proces ten odbywa się w trybie ciągłym, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie wymaganych parametrów wytrzymałościowych materiału. Oznacza to, że przez cały czas trwania prac pozostaje włączone urządzenie do podgrzewania wody, co może być przyczyną uciążliwości dźwiękowych. W tym miejscu, warszawskie wodociągi pragną przeprosić Mieszkańców za możliwe niedogodności związane z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi oraz zapewnić, że stosowane urządzania posiadają niezbędne badania oraz zezwolenia na eksploatację.

Jakie są zalety zastosowanego rozwiązania?

Należy w tym miejscu podkreślić, że opisywane rozwiązanie, z uwagi na swoją skuteczność oraz nieinwazyjny sposób montażu rękawa, jest powszechnie stosowane na świecie. Do jego głównych zalet należą także:

  • możliwość dokładnego dopasowanie do kształtu odnawianego kanału,
  • krótki czas potrzebny na wykonanie renowacji,
  • ograniczenie do niezbędnego minimum placu, gdzie prowadzone są roboty ziemne,
  • ograniczenie zakłóceń w ruchu drogowym.

Jakie są korzyści dla Mieszkańców z uszczelnienia kanalizacji?

Celem bezwykopowej renowacji kanałów jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy całego układu poprzez uszczelnienie i poprawę niezawodności pracy sieci, jak również zapobieganie przenikaniu ścieków do wód gruntowych lub wód gruntowych do sieci kanalizacyjnej. Dzięki temu ogranicza się możliwość wystąpienia awarii, które mogą skutkować między innymi podmyciem jezdni oraz powstaniem zapadliska.

źródło: mpwik.com.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ