Partner serwisu
13 lipca 2018

Łódź: 132 miliony złotych na inwestycje w GOŚ

Kategoria: Aktualności

Rozpoczynamy wielkie inwestycje w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Do roku 2022 wydamy 132 miliony złotych. Ponad 68 milionów złotych pozyskaliśmy na ten cel z Funduszu Spójności Unii Europejskiej – mówi Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi.

Łódź: 132 miliony złotych na inwestycje w GOŚ

Projekt realizowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działanie numer 2.3 pod nazwą Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Instytucją wdrażającą jest Narodowy
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, beneficjentem środków jest Miasto Łódź we współpracy z Grupową Oczyszczalnią Ścieków w Łodzi. Wartość projektu to 132.541.720,00 zł, zaś wartość dofinansowania pozyskanego to 68.851.434,37 zł . W ramach perspektywy finansowej na lata 2014-20 był to najprawdopodobniej ostatni konkurs i ostatnie środki na projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Nowy budżet UE jest w trakcie planowania i istnieje ryzyko ograniczenia Funduszu Spójności. Planowane jest też zastąpienie form bezzwrotnych dotacji na preferencyjne pożyczki. Był to zatem ostatni moment, aby powalczyć o pieniądze z Funduszu Spójności na przedmiotową inwestycję w GOŚ.

Umowa została już podpisana przez prezydenta miasta oraz władze NFOŚiGW i mogą rozpocząć się prace przygotowawcze. Szacuje się, iż pierwsze inwestycje wystartują na przełomie 2018 i 2019 roku zaś ich ukończenie planowane jest na 2022. Jest to kolejny etap długotrwałej strategii inwestycyjnej i rozwojowej Spółki. Projekt objęty dofinansowaniem polega na kompleksowej modernizacji infrastruktury GOŚ, m.in. poprzez budowę zbiorników retencyjnych, modernizacji instalacji odwadniania osadów, zwiększenie przepustowości dwóch linii przepływowych, modernizacji węzła piaskowego oraz budowy instalacji termicznej hydrolizy osadu z usuwaniem azotu i odzyskiem fosforu.

Cele projektu można zdefiniować w następujących 3 obszarach:

- zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego dla Łodzi i aglomeracji łódzkiej poprzez zabezpieczenie przejęcia większości zanieczyszczeń niesionych przez wody opadowe i umożliwienie ich oczyszczenia, w szczególności podczas intensywnych i długotrwałych opadów deszczu.

- podniesienia poziomu jakości wód powierzchniowych oraz jakości wód rzeki Ner w szczególności w zakresie redukcji związków azotu i fosforu, a także odzysku tego drugiego i eliminacji jego kierowania do rzeki Ner. Inwestycja zapewni unieszkodliwiania 100% ilości osadów ściekowych wytwarzanych w GOŚ,

- innowacji i rozwoju: wiele urządzeń funkcjonujących od ponad 30 lat zostanie wymienionych na nowe, co przełoży się wprost na ich mniejszą awaryjność, lepsze i wydajniejsze funkcjonowanie oczyszczalni pod względem technologicznym. Instalacja zapewniająca odzysk fosforu - pierwiastka, którego zasoby naturalne na świecie są na wyczerpaniu z odcieków zapewni produkt, który po otrzymaniu stosownych zezwoleń, będzie mógł być wykorzystywany w przemyśle i komercjalizowany.

źródło: wodawraca.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ