Partner serwisu
11 lipca 2018

Awaria oczyszczalni ścieków w Nowym Targu opanowana

Kategoria: Aktualności

Wczoraj (10 lipca 2018 r.) przed godz 9.00, w rozdzielni zasilającej miejską oczyszczalnię ścieków w Nowym Targu wybuchł pożar. Ogień zniszczył rozdzielnię. Sprowadzono niezwłocznie agregat prądotwórczy i pomiędzy g. 16.00 a 17.00 zasilanie oczyszczalni zostało przywrócone. Nie ma niebezpieczeństwa skażenia wody pitnej.

Awaria oczyszczalni ścieków w Nowym Targu opanowana

Z powodu czasowego braku zasilania surowe i nieoczyszczone ścieki trafiły do Dunajca. O zdarzeniu poinformował niezwłocznie Wody Polskie (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie) prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu - Dariusz Latawiec. Pracownicy Wód Polskich są na miejscu i monitorują stan zdarzenia. Podczas oględzin w elektrowni wodnej poniżej miejsca zdarzenia nie odnotowano obecności śniętych ryb. O sytuacji poinformowane zostały stosowne instytucje i służby - straż pożarna w Nowym Targu, miejskie centrum zarządzania kryzysowego, nowosądecka delegatura Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i koło nr 17 Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Targu. Na Dunajcu, poniżej miejsca zdarzenia tj. pomiędzy oczyszczalnią a zbiornikiem czorsztyńskim, nie są zainstalowane stacje poboru wody, co oddala niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wody pitnej. 

Dziś (11 lipca) oczyszczalnia działa w oparciu o zasilanie awaryjne z agregatu. Taki stan rzeczy będzie trwał do czasu odbudowy spalonej rozdzielni. Rozważana jest też możliwość wykorzystania rozdzielni mobilnej, która w miejsce agregatu prądotwórczego pozwoli wykorzystać zasilanie z sieci. Posadowienie i wpięcie do sieci tej rozdzielni zajęłoby od 2 do 3 tygodni.

Obecnie oczyszczalnia działa, choć proces technologiczny wymagał czasowej zmiany.

źródło: kzgw.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ