Partner serwisu
07 czerwca 2018

Wodociągi Kościańskie: 35 metrów rury nie posiadały sklepienia

Kategoria: Aktualności

Wodociągi Kościańskie Sp. z o. o. w miesiącu maj pilnie ogłosiły przetarg na remont kanalizacji sanitarnej w ulicy Maya (pomiędzy ulicami Dąbrowskiego a Korczaka). Dlaczego pilnie? Jak się okazało po wykonaniu inspekcji CCTV kanału kanalizacji sanitarnej - na odcinku około 35 metrów rura nie posiada sklepienia, czyli górnej części rury.

Wodociągi Kościańskie: 35 metrów rury nie posiadały sklepienia

Było to zaskoczeniem, tym bardziej, iż na tym odcinku sieci nie pojawiały się zgłoszenia czy też problemy z awariami. Góra kanału „trzymała się” dzięki podbudowie krawężnika drogowego – na tym odcinku kanalizacji biegnie pod tym elementem drogi.

Dlaczego tak się stało? Nastąpiła korozja siarczanowa, która dosłownie „strawiła” betonową rurę. Dlaczego górną część? Ścieki płynące ślizgiem rury zabezpieczały ( jakoby) powierzchnie betonu. Gazy, głównie siarkowodór zbierają się w górnych odcinkach sieci w pobliżu przepompowni wyższych odcinków kanalizacji. To ten gaz ma głównie wpływ na występowanie korozji siarczanowej.

Remont kanalizacji obejmuje jeden odcinek sieci od studni do studni

Odcinek ma długość 77 mb, rura istniejąca DN300 betonowa. Jest to odcinek początkowy ze spływem w kierunku ulicy Słowackiego. Kanalizacja zostanie wyremontowana metodą krótkiego reliningu - jest to wprowadzenie rur PCV o mniejszej średnicy do istniejącego kanału. Rury średnicy DN200 PCV zostaną wprowadzone do skorodowanych rur betonowych DN300 - zmniejszenie średnicy na tym odcinku jest możliwe ze względu na początkowy odcinek sieci (mała ilość przyłączonych klientów). Każda z rur jest łączona na uszczelkę i wciskana specjalnym urządzeniem z siłownikami hydraulicznymi. Następnie każde z połączeń przyłączy z rurą główną jest odkopywane i łączone z krótkimi modułami. Ostatnim etapem jest wypełnienie przestrzeni między starą a nową rurą. W tym przypadku dodatkowo studnia początkowa i końcowa będą wyremontowane chemią budowlaną i natryskiem polimocznika. Wykonawcą jest Coatreno.

Oczywiście dokumentem odbiorowym będzie dokumentacja z inspekcji CCTV, która pozwoli ocenić czy renowacja została przeprowadzono prawidłowo a kanał jest szczelny.

Wodociągi Kościańskie Sp. z o. o. przyjęły politykę corocznego remontu najstarszych odcinków kanalizacji sanitarnej. Pod koniec zeszłego roku Spółka zleciła ekspertyzę najstarszych odcinków sieci kanalizacyjnej by zbudować sobie obraz i ogrom prac przy pilnych remontach sieci. Remonty sanitarki muszą się stać stałym zadanie Spółki by zapobiec awarią oraz infiltracji wody do kanalizacji i eksfiltracji ścieku do gruntu.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ