Wodociągi Warszawskie od A do Z
Na ogrodzeniu Stacji Filtrów do końca października br. można oglądać wystawę plenerową przygotowaną z okazji 100-lecia niepodległości Polski.
Historia Wodociągów Warszawskich została przedstawione w formie „alfabetu fotograficznego od A do Z”. Wśród zdjęć i grafik znalazły się zarówno te z okresu po odzyskaniu Niepodległości, jak i znacznie starsze, bo sięgające czasów Williama Lindleya i Sokratesa Starynkiewicza.
W 1918 roku Stacja Filtrów była jedynym zakładem wodociągowym w Warszawie, skąd każdego dnia dostarczano do liczącego wówczas 760 tys. mieszkańców miasta ok. 75 mln litrów czystej wody. 100 lat temu długość miejskiej sieci wodociągowej wynosiła ponad 320 kilometrów, a kanalizacyjnej ponad 200 km.
Obecnie, w trzech nowoczesnych stacjach wodociągowych co dzień uzdatnianych jest ponad 330 mln litrów wody, która jest dostarczana blisko 2,5 mln mieszkańców aglomeracji stołecznej. MPWiK eksploatuje także najdłuższą w kraju sieć przewodów tj. ok. 4200 km sieci wodociągowej oraz ok. 4100 km sieci kanalizacyjnej, a wszystkie ścieki z terenu miasta są oczyszczane w zmodernizowanym i rozbudowanym Zakładzie „Czajka”.
Komentarze