Partner serwisu
28 marca 2018

Sądeckie Wodociągi ze specjalistami od inteligentnych sieci

Kategoria: Aktualności

W poniedziałek (26 marca 2018 r.) Spółka Sądeckie Wodociągi podpisała porozumienie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Specjaliści z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki będą współpracować z pracownikami oczyszczalni ścieków m.in. w zakresie inteligentnych systemów sterowania.

Sądeckie Wodociągi ze specjalistami od inteligentnych sieci

Mamy najlepsze zespoły w Polsce zajmujące się automatyzacją, diagnostyką, monitoringiem procesów technologicznych – mówi prof. dr hab. inż. Antoni Kalukiewicz, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Współpraca ze Spółką Sądeckie Wodociągi będzie dotyczyć praktycznych zagadnień, między innymi automatyzacji i wizualizacji procesów technologicznych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy inteligentnych systemów sterowania – wylicza dr hab. inż. Marek Iwaniec, prof. AGH, kierownik Katedry Automatyzacji Procesów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Po przeprowadzeniu gigantycznych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, przechodzimy na nowy poziom funkcjonowania. Zaopatrzenie w wodę oraz odbiór ścieków od mieszkańców regionu to podstawowe działania przedsiębiorstwa, które dziś muszą być wzbogacone wspólnymi projektami ze środowiskiem naukowym – zaznacza Janusz Adamek, prezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi.

Już dziś oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu produkuje energię elektryczną, która pokrywa ponad 80 procent zapotrzebowania własnego – zaznacza dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi. – W ramach współpracy z AGH chcemy dążyć do osiągnięcia nadwyżki energetycznej. Po pierwsze zabezpieczy to w stu procentach potrzeby oczyszczalni na energię elektryczną, a po drugie pozwoli wykorzystać ją do zasilania innych obiektów przedsiębiorstwa – dodaje Ciuła.

Cele współpracy określone w porozumieniu to:

- Realizacja wspólnych projektów opartych na badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych w obszarze sieci wod-kan.
- Wspólnie aplikowanie o zewnętrze środki finansowe w zakresie badań i rozwoju.
- Wdrażanie zaawansowanych technologii w tym opracowanie modeli inteligentnej infrastruktury krytycznej dla sieci kanalizacyjnej.
- Optymalizacja wykorzystania energii elektrycznej i ciepła na terenie obiektów sieciowych oraz oczyszczalni ścieków.
- Możliwość realizowania prac dyplomowych przez studentów AGH w Sądeckich Wodociągach.

W 2017 r. Spółka Sądeckie Wodociągi podpisała porozumienia o współpracy z trzema uczelniami wyższymi: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

źródło: swns.pl
fot. swns.pl
Josef
2018-03-28
Witam, a co w temacie neutralizacji przykrego zapachu z oczyszczalni? Czy jest realizowany odpowiedni projekt?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ