Partner serwisu
01 marca 2018

Prawie 8 mln zł na realizację inwestycji wodociągowych w Tychach

Kategoria: Aktualności

Niemal 8 milionów złotych – tyle Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach Spółka Akcyjna przeznaczy w tym roku na realizację inwestycji w sieć wodociągową Przedsiębiorstwa, w obsługiwanych przez siebie sześciu miastach i trzech gminach. Przebudowanych zostanie ponad 20 kilometrów odcinków sieci wodociągowej, w 70 ulicach. Wśród największych inwestycji są m.in. modernizacja sieci wodociągowej w ulicach: Mikołowskiej i Oświęcimskiej w Tychach, a także Turyńskiej w Bieruniu. Miniony rok - 2017 należał do bardzo udanych. W sieć wodociągową zainwestowano ponad 8 milionów złotych. Wymieniono, z punktu widzenia inwestycyjnego, blisko 22 kilometrów wyeksploatowanych fragmentów sieci wodociągowej, w 164 ulicach.

Prawie 8 mln zł na realizację inwestycji wodociągowych w Tychach

Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A. obsługuje ponad 37 tysięcy przyłączy wodociągowych w sześciu miastach: Tychach, Bieruniu, Brzeszczach, Lędzinach, Łaziskach Górnych i Orzeszu oraz w trzech gminach: Wyry, Kobiór i Bojszowy.

Łącznie firma dostarcza wodę do około 250 tysięcy mieszkańców. - Stawiamy na wysoką jakość świadczonych przez nas usług, ze szczególnym uwzględnieniem stabilności i bezpieczeństwa dostaw wody. To z kolei przekłada się na odpowiednie inwestowanie w sieć wodociągową – wyjaśnia Krzysztof Zalwowski - prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A.

Inwestycje planowane do wykonania w 2018 roku

Trwa realizacja jednej z najważniejszych inwestycji rozpoczętej w minionym roku, czyli przebudowa potężnej magistrali wodociągowej w ulicy Turyńskiej w Bieruniu. Dostarcza ona wodę do całej gminy. Co ciekawe, to teren pozostający pod pieczą archeologiczną. Wcześniej była tam osada średniowieczna. Cała budowa jest realizowana pod nadzorem archeologa.

Inwestycją na największą skalę, zaplanowaną na ten rok, jest przebudowa sieci wodociągowej w ulicy Mikołowskiej w Tychach. To ogromna inwestycja, która znajduje się na końcowym etapie przygotowawczym. Dużą inwestycją jest także przebudowa odcinków sieci w ulicy Oświęcimskiej – prace będą prowadzone równolegle do przebudowy drogi w tym miejscu, prowadzonej przez Urząd Miasta w Tychach – mówi Krzysztof Zalwowski, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A. O podobnym znaczeniu jest inwestycja modernizująca rurociąg magistralny w ulicy Turyńskiej w Bieruniu.

Ponadto, w Tychach wymienione zostaną fragmenty sieci wodociągowej w następujących ulicach: Bieruńska, Moniuszki, Mozarta, Mysłowicka, Nad Jeziorem, Browarowa, Edukacji, Brzozowa, Darwina, Niepodległości, Sadowa, Myśliwska. Tyskie Wodociągi prowadzą też program sukcesywnej wymiany sieci azbestowo-cementowych. W tym roku obejmie on wymianę rur w ul.: Świerzego, Wroniej, Rolnej, Borowej, Skalnej, Zrębowej, Wąskiej, Cmentarnej, Kaczeniec, Marzanny, Przemysłowej, Wędkarskiej i Oświęcimskiej.

W Brzeszczach wymienione będą odcinki sieci wodociągowej w ulicach: Stefczyka, Strażackiej, Armii Krajowej, Kościuszki, Siedliska. W Łaziskach Górnych nowe odcinki sieci powstaną w ulicach: Orzeskiej, Zwycięstwa, Staszica, Łazy, os. Zośka, Barlickiego i Kościuszki. W gminie Wyry w ul.: Wróbla, Tysiąclecia i Dębowej, a w gminie Kobiór w ul.: Leśników, Cichej, Na Kąty, Tuwima.

Z kolei w Bieruniu przebudowane zostaną odcinki sieci w ul.: Mieszka I, Mielęckiego, Mlecznej, Turyńskiej, Oświęcimskiej i Nadbrzeżnej. Podobne prace w odniesieniu do sieci wodociągowej będą prowadzone również w gminie Bojszowy w ul.: Krętej, Skośnej i Skromnej oraz w gminie Lędziny - w ul.: Goławieckiej, Reymonta, 30-lecia i 3-go Maja.

RPWiK Tychy podsumowuje 2017 rok w inwestycjach

Najbardziej strategiczną dla miasta inwestycją zrealizowaną przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w 2017 roku była modernizacja odcinków sieci wodociągowej w ul. Sikorskiego w Tychach podłączonej do Parku Wodnego i rzutującej na prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Prace wykonywane były także w następujących ulicach: Beskidzka, Armii Krajowej, Elfów, Gilów, Mąkołowska, Ziębia, Czysta, Edisona, Einsteina, Korczaka. Ponadto wymienione zostały odcinki sieci azbestowo-cementowych w ulicach Fabrycznej, Dzwonkowej, Jędrzejowskiej, Junaków i Cielmickiej.

Brzeszcze mają nowe odcinki sieci wodociągowych w ulicach: Piastowskiej, Lipowej, św. Wojciecha, Budy, Drobniaka, Wspólnej, Łęckiej i Miodowej; Łaziska Górne w ulicach Zwycięstwa, Fiołków, Mikołowskiej i Orzeskiej; Orzesze w ulicy Jaśkowickiej, natomiast gmina Wyry w ulicach Motyla, Pszczyńskiej, Sosnowej, Wróbla, Drzymały, Leszczynowej, Mamzera, Rybnickiej, Akacjowej, Słonecznej, Kopaniny i Dębowej. Z kolei w gminie Kobiór wymieniono odcinki sieci wodociągowej w ulicy Leśników, w gminie Bojszowy w ulicy Klubowej, a w gminie Lędziny w ulicach Partyzantów, Jagiellońskiej i Zabytkowej, gdzie odcinki wymienione zostały dla potrzeb zarówno mieszkańców, jak i zabytkowego kościoła św. Klemensa znajdującego się na szczycie wzgórza Klimont.

Jedną z najtrudniejszych inwestycji była wymiana odcinków sieci wodociągowej w ul. św. Wojciecha w Brzeszczach. Wodociąg przebiega pod nasypem kolejowym. Pracownicy zmagali się tam ze znacznym poziomem wód gruntowych. Dzięki współpracy z gminą udało się jednak sprawnie wykonać zadanie – mówi Dorota Kowalska, kierownik Działu Inwestycji i Funduszy Pomocowych RPWiK w Tychach.

Tyskie Wodociągi wybudowały i wymieniły odcinki kanalizacji w gminie Brzeszcze w ulicach Kazimierza Wielkiego, Dworcowej, gen. Hallera, Grottgera, Łokietka i Paderewskiego oraz w Tychach w ulicach Przejazdowej, Sikorskiego, Sienkiewicza, Filaretów, Bibliotecznej i Towarowej. Prace prowadzone były głównie metodami bezwykopowymi – po to by nie uszkodzić nawierzchni chodników i dróg.

Prace związane z modernizacją wodociągów i kanalizacji są pracami ziemnymi, a takie z reguły powodują utrudnienia i są czasochłonne. Dlatego staramy się stosować takie technologie, które ograniczają uciążliwości i pozwalają na wykonywanie prac w dużej mierze bez przerywania dostaw wody do odbiorców - mówi Krzysztof Zalwowski, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach.

W minionym roku na inwestycje na terenie działalności RPWiK w Tychach przeznaczonych było 8,2 mln zł. Zmodernizowano blisko 22 kilometrów sieci wodociągowej w 164 ulicach, z czego w blisko 50 ulicach inwestycje objęły ich cały zakres. W bieżącym roku zaplanowana na inwestycje sieciowe kwota wynosi 7 mln 800 tys. złotych. Zaplanowano przebudowę ponad 20 kilometrów sieci wodociągowej w 70 ulicach.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ