Partner serwisu
27 grudnia 2017

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2017 roku?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekwodkan.pl w 2017 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2017 roku?

1. Sprawa dość skomplikowana i jednocześnie prosta, czyli służebność przesyłu

Z określania służebności przesyłu wynika wiele problemów – w fazie inwestycyjnej można wprawdzie dosyć precyzyjnie wskazać czas i warunki budowy, jednak bardzo trudno określić na etapie eksploatacji sieci konkretne warunki, szczególnie w przypadkach awaryjnych.

2. Będzie chaos kompetencyjny? Wody Polskie w świetle nowej ustawy Prawo wodne

5 października 2016 r. na stronach Rządowego centrum Legislacji pojawiła się czwarta odsłona projektu nowej ustawy Prawo wodne. Podobnie jak poprzednie wersje, nowa zakłada reorganizację aparatu administracji publicznej właściwego  w sprawach gospodarowania wodami. co istotne, kluczową rolę w zreformowanym systemie gospodarowania i zarządzania wodami ma odegrać nowa państwowa osoba prawna – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

3. Interpretacja przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 r. wydanej w sprawie III SZP2/16

W dniu 22 czerwca br. Sąd Najwyższy Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Wydział III w składzie siedmiu sędziów wydał nową uchwałę.

4. Jak nowa norma zmienia projektowanie kanalizacji?

Norma EN 752:2008 podaje nie tylko wymagania dotyczące projektowania, ale również monitoringu, eksploatacji i renowacji przewodów kanalizacyjnych. Jak różni się metodycznie od dotychczas obowiązujących w Polsce zasad projektowania kanalizacji?

5. Kanalizacja deszczowa dzisiaj

Przez długi okres kanalizacja deszczowa była traktowana jako dość prosty system odwadniania terenów, którego funkcjonowanie jest oczywiste i nie stwarza większych kłopotów. Ostatnie lata pokazują jednak, że nie jest to zgodne z prawdą, a system wymaga modernizacji, zmiany pewnych założeń jego stosowania.

6. Spektakularna eksplozja wodociągu

Jak czytamy na portalu tvn24.pl - w Kijowie doszło do potężnego wybuchu podziemnej rury wodociągowej.

7. Mobilny przelicznik zużycia wody

Z okazji Światowego Dnia Wody Aquanet SA przygotował aplikację na telefon komórkowy „Tyle Życia Ile Wody”. Posiadacze urządzenia wyposażonego w system Android lub iOS mogą łatwo zainstalować ją na swoim telefonie.

8. Śmierdzi w kanale. Zagniwanie ścieków w kanalizacji tłocznej

Gdy obserwujemy kierunek rozwoju sieci kanalizacyjnych w Polsce, widzimy, że coraz częściej mogą pojawiać się kłopoty ze zbyt długim przetrzymywaniem ścieków w przewodach, a w konsekwencji z ich zagniwaniem. Warto więc przeanalizować temat radzenia sobie z tym problemem.

9. Nowe jezioro Wrocławia.Wywiad z Witoldem Ziomkiem

Choć firmy wodociągowe uchodzą za mało elastyczne w działaniu, wrocławskie MPWiK przekonuje, że jest zupełnie inaczej. Dzięki współpracy informatyków i inżynierów od ponad roku sieć wodociągową kontroluje nowatorski system SmartFlow. Firma pracuje też nad tzw. jeziorem danych, które umożliwia pozyskanie i gromadzenie danych on-line z różnych systemów technologicznych. – Jesteśmy przykładem, że cyfrowa transformacja, przynosi korzyści środowisku, klientom, a także branży – przyznaje nowy szef spółki Witold Ziomek.

10. Stara jak nowa, czyli jak poprawić wydajność starzejącej się studni głębinowej?

Większość ujęć wód podziemnych cechuje spadek wydajności w czasie eksploatacji. Spowodowane jest to piaszczeniem, korozją czy kolmatacją. W zależności od rodzaju uszkodzenia, naprawa studni może przebiegać w różny sposób. Jaka metoda sprawdziła się przy renowacji studni głębinowej 1 i 2 w Łodzi?

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ