Partner serwisu
12 października 2017

Mała oczyszczalnia z dużym efektem

Kategoria: Aktualności

10 września w Tarnowskich Górach zaprezentowano efekty zadania inwestycyjnego "Modernizacja Oczyszczalni Leśna". To największa inwestycja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o o. na terenie gminy w ostatnich 15 latach.

Mała oczyszczalnia z dużym efektem

Celem modernizacji było dostosowanie obiektu do, coraz bardziej zaostrzonych, wymagań i norm - między innymi związanych z usuwaniem związków fosforu i azotu w procesie oczyszczania ścieków. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 7,6 miliona złotych, z czego 5,76 miliona złotych otrzymano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obiekt obsługuje dzielnice: Opatowice, Rybna, Strzybnica, a wkrótce obejmie także Pniowiec.

Jest to dopełnienie całego efektu ekologicznego wielkiej budowy, którą obserwujemy w Tarnowskich Górach od ładnych kilku lat. Nasza oczyszczalnia osiągnęła efekt ekologiczny już w styczniu, ale trwały jeszcze prace rozbiórkowe i modernizacyjne dróg i otoczenia, dlatego dopiero teraz prezentujemy efekty. Z pożyczki - za którą bardzo dziękujemy - praktycznie już się rozliczyliśmy. Bardzo dziękuję wykonawcom, załodze i finansującym za dobrą i bardzo skuteczną współpracę - powiedziała prezes zarządu PWiK Sp z o. o. w Tarnowskich Górach, Marta Bis.

Oczyszczalnia nie pracuje jeszcze na pełnej wydajności. Obecnie przepływa przez nią około 900 metrów sześciennych na dobę, a docelowo może przyjąć 1150 metrów sześciennych. W przypadku obfitych opadów deszczów, do oczyszczalni może dopłynąć nawet 2000 metrów sześciennych. Na oficjalnej prezentacji modernizacji pojawili się przedstawiciele gminy, z burmistrzem Andrzejem Czechem na czele.

Ponad 10 lat realizujemy projekt rozbudowy kanalizacji. Gmina zainwestowała blisko 300 milionów złotych w to przedsięwzięcie. W tej chwili kończymy budowę kanalizacji w miejscach trudno dostępnych, tak zwanych "białych plamach", ale wcześniej wybudowaliśmy dużą Centralną Oczyszczalnię Ścieków. Nie można nie wspomnieć o bardzo dobrej współpracy gminy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Wspólnie rozwiązaliśmy wiele trudnych problemów. Dzisiaj trzeba pogratulować fajnej, potrzebnej mieszkańcom inwestycji - pochwalił burmistrz.

Zadowolenie to podstawa

Większościowym udziałowcem PWiK w Tarnowskich Górach jest Grupa Veolia. Jej przedstawiciele również pojawili się na otwarciu.

Dziękuję panu burmistrzowi, Andrzejowi Pilotowi, zarządowi i służbom spółki za zaangażowanie w inwestycję oraz gratuluję intensywnego rozwoju i odwagi w podejmowaniu dużych zadań infrastrukturalnych. Wyrażam również uznanie za skuteczne pozyskiwanie funduszy europejskich. Z naszej strony zapewniamy dobrą współpracę na polu gospodarki wodno-ściekowej. Zadowolenie mieszkańców i partnerów biznesowych są dla nas najważniejsze. Świat rozwija się dynamicznie, zmieniają się dyrektywy unijne i normy krajowe. Dyktują one sposób prowadzenia biznesu na rynkach lokalnych i krajowym. Naszym zadaniem jest zaangażowanie się w ten rozwój w taki sposób, aby spełnić oczekiwaniach. Modernizacją oczyszczalni "Leśna" udowodniliśmy, że potrafimy wpisać się w prawo unijne i o ochronie środowiska, ale też w trendy rozwoju miasta - podkreślił Philippe Gastaud, członek zarządu i dyrektor operacyjny grupy Veolia w Polsce.

Życzyłbym sobie, żeby wszyscy partnerzy biznesowi byli tak solidni jak Veolia. To nie jest pierwszy projekt, który robimy razem. Wszystkie tematy dały wymierne efekty. Obiekt jest imponujący, inwestycja rośnie "jak grzyby po deszczu", ale najważniejszy jest efekt ekologiczny - podkreślił Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

O modernizacji

Oczyszczalnia ścieków komunalnych "Leśna" wybudowana została w 1985 roku w oparciu o technologie, w które zastosowano osadniki wstępne Imhoffa i złoża biologiczne. W 2015 roku trzeba było dostosować obiekt do nowych norm. Przy projektowaniu zmian położono nacisk na minimalizację kosztów realizacji inwestycji poprzez maksymalne wykorzystanie istniejących obiektów, minimalizację kosztów przyszłych eksploatacji przez zastosowanie nowoczesnych systemów sterowania i automatyzacji oraz minimalizację oddziaływania oczyszczalni na środowisko. Modernizacja trwała od listopada 2015 roku do grudnia 2016 roku.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ