Partner serwisu
28 sierpnia 2017

Łódź: Biogaz zaspokoi 70% zapotrzebowania na energię elektryczną oczyszczalni

Kategoria: Aktualności

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi ponad 6 mln zł przeznaczy na instalację do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z osadów pościekowych. – Dzięki dwóm nowym agregatom prądotwórczym będziemy w pełni spalać powstały biogaz i dzięki temu produkcja energii elektrycznej wzrośnie nawet do 70% zużycia własnego - mówi Joanna Błaszczyk – Skalska – prezes zarządu GOŚ w Łodzi.

 Łódź: Biogaz zaspokoi 70% zapotrzebowania na energię elektryczną oczyszczalni

GOŚ z biogazu produkuje na potrzeby własne 100% ciepła oraz 38% energii elektrycznej zużywanej w spółce. - Wartości te jednak systematycznie maleją, gdyż funkcjonująca od 2004 roku elektrociepłownia, w której dotychczas powstaje energia elektryczna i ciepło, wymaga modernizacji. – zauważa Prezes GOŚ. Przez ten okres zmieniły się parametry biogazu – pojawiły się nowe związki krzemu tzw. Siloksany, które znacznie przyśpieszyły zużycie agregatów prądotwórczych.

Dlatego GOŚ wspólnie z Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o.o. w Krakowie rozpoczyna inwestycję polegającą na wymianie zespołów prądotwórczych wraz szeregiem prac remontowo-budowlanych i modernizacją układów pomiarowych.

Wartość całego zadania to ponad 6,2 mln. zł netto. Koszt ten zostanie pokryty przez Grupową Oczyszczalnię Ścieków w Łodzi z środków własnych. – Nowe zespoły prądotwórcze będą znacznie wydajniejsze. Z tej samej ilości biogazu będą bowiem wytwarzać o 10% więcej energii elektrycznej – mówi prezes Błaszczyk - Skalska.
 

źródło: http://www.gos.lodz.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ