Wodociągowe URE. Regulator cen wody
Wymiana wiedzy i doświadczeń
Kiedy specjaliści włoskiego regulatora energetyki stanęli przed wyzwaniem zorganizowania na szczeblu krajowym regulacji sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, postanowili zdobyć wiedzę i doświadczenie poza krajem. Powstał pomysł powołania organizacji centralnych regulatorów wody. Tak właśnie stworzono WAREG (w kwietniu 2014 roku), który jest organizacją centralnych regulatorów wodnych w Europie. Jego nadrzędny cel to promowanie najlepszych praktyk, wymiana doświadczeń, prowadzenie stałego dialogu z branżą wodociągową. Obecnie liczy 22 członków (regulatorzy) i 4 obserwatorów (organizacje branżowe).
Celem funkcjonowania WAREG jest przede wszystkim wymiana wiedzy i praktyk między regulatorami. Dzięki założeniu organizacji, AEEGSI zaczął uczyć się od innych, jak wdrożyć regulacje w wodzie. Doświadczenia w energetyce były bardzo cenne, jednak brakowało wiedzy o sektorze wodociągowym i kanalizacyjnym. Dzięki współpracy z innymi organizacjami (IWA, EurEau, Aqua Publica Europea), WAREG staje się ważnym udziałowcem interakcji pomiędzy branżą wodną, profesjonalistami, konsumentami, administracją krajową i europejską.
WAREG dzieli regulatorów na trzy główne grupy, jak na rysunku 2. Główna różnica między regulatorami polega na tym, czy autonomicznie decydują i wdrażają taryfy, czy są jedynie ciałem kontrolnym lub doradczym, a o samej taryfie decyduje samorząd lub inna jednostka administracji publicznej. Trzeba mieć na uwadze fakt, że są to lokalne monopole, gdyż bariera wejścia jest praktycznie nie do pokonania, stąd konieczność szczególnej kontroli sektora. W dodatku, że sprzedaje on dobro niezbędne do życia i powszechne.
W lutym 2017 r. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie zaprosiła przedstawicieli WAREG do Polski. Alberto Biancardi, prezes WAREG oraz AEEGSI, przedstawił zasady funkcjonowania organizacji, a także i wymienił z zespołem Izby wiele cennych informacji. To bardzo ważne w kontekście tego, co nas czeka.
Trudne, ale potrzebne wyzwanie
Pomysł powołania niezależnego regulatora taryf wydaje się być przez większość sektora akceptowany. Ankieta IGWP wykazała, że branża chciałaby wprowadzenia instytucji niezależnej politycznie, wysoce wyspecjalizowanej i kompetentnej. Pozostaje jednak mnóstwo pytań, na które wspólnie z instytucjami rządowymi i innymi organizacjami trzeba będzie odpowiedzieć.
Literatura
[1]1st Workshop on Water Regulation in Europe. December 5th, 2014 Rome - Palazzo De Carolis. Materiały konferencyjne.
[2] www.igwp.org.pl
[3] www.wareg.org
Fot.:123rf.com